Advert

Dünyayı yerinden oynatabiliriz

Fethiye’de kadın sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 82’nci yıl dönümünü törenle kutladı.

Dünyayı yerinden oynatabiliriz
Dünyayı yerinden oynatabiliriz Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 1802 kez okundu.

5 Aralık Dünya Kadın Hakları gününde Fethiye’deki kadınlar, Atatürk’ün Türk kadınına verdiği seçme ve seçilme hakkını coşkuyla kutladı. Beşkaza Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan törene; Fethiye Kadın Meclisi Başkanı Deniz Şarlak, Türk Kadınlar Birliği Fethiye şubesi, Cumhuriyet Kadınlar Derneği Fethiye Şubesi, Atatürkçü Düşünce Derneği Fethiye Şubesi, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Hilal Günay, CHP Kadın Kolları Başkanı Ayşe Kestep, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Halime Ok ve çok sayıda kadın vatandaşlar katıldı.

Sivil toplum kuruluşları adına açıklama yapan Fethiye Kadın Meclisi Başkanı Deniz Şarlak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kadınlara hakların verildiğini anlattı.

kadin-haklari-12

ŞARLAK: “ATAMIZIN ARMAĞANINA SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Kadınların kurtuluş savaşında en önemli kahramanlardan biri olduğunu söyleyen Şarlak: “Bunu unutmayan Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı’ndan sonra kadın hareketlerine önem verdiği için 5 Aralık 1934’te bugün 191 milletvekilinin imzasıyla önerilen kadınların milletvekili seçme ve seçilme hakkı yasa tasarısı meclise katılan 317 kişinin 258’nin oyları olumlu, 58’nin çekimser, 6’sının boş oyu ile kabul edilmiştir. Diğer ülkelere şart koşularak verilen bu hak bizlere Atamızın armağanıdır. Bu armağana sahip çıkmaz borcumuzdur” dedi.

KARPUZ: “TÜRK KADINI ÇOK ÇALIŞMAK ZORUNDA”

Türk Kadınlar Birliği adına konuşan Hülya Karpuz, 5 Aralık 2016 Türk kadınlarına milletvekili genel seçimlerinde seçme ve seçilme hakkını tanıyan anayasa değişikliğinin 82. Yıldönümünü gurur ve minnetle kutladıklarını belirterek; “Türk kadını, Türk anası her zaman güçlüdür. Eski kahraman vatansever Türk kadınlarımızı kendimize örnek alıp her konuda duyarlı olup seyirci kalmayıp çok ama çok çalışmamız gerekiyor” diye konuştu.

kadin-haklari-14

KESTEP: “ERKEKLERE EŞİT HAKLARA SAHİBİZ ANCAK HAKLARA ULAŞMADA EŞİT DEĞİLİZ”

Dünya devletlerinden önce kadına seçme ve seçilme hakkının Türkiye’de verildiğini hatırlatan CHP Kadın Kolları Başkanı Ayşe Kestep, “2015 genel seçimi sonucunda biz kadınlar TBMM’de sadece 82 kadın vekille yüzde 13 oranında temsil ediliyoruz. Nüfusun yarısı olan biz kadınlar, yasalar önünde erkeklerle eşit haklara sahibiz ancak haklara ulaşmada eşit değiliz. Oysa daha çok kadın vekil demek; kadına yönelik şiddet, kadın istihdamı, eğitim gibi konuların daha fazla ele alınması ve çözüm üretilmesi demektir. Ne yazık ki hala ‘temsilde adaletten’ ya da ‘sonuçta eşitlikten’ söz edemiyoruz” dedi.

kadin-haklari-21

TABAN: “KADIN BİRLİKTE OLURSA DÜNYA YERİNDEN OYNAR”

Törene katılan ve kısa bir konuşma yaparak büyük alkış alan köşe yazarı Işık Taban, Türk kadınının haklarına sahip çıkması gerektiğine vurgu yaptı. Taban konuşmasında şunları söyledi:

“Tam 82 yıl oldu. Türk kadını seçme ve seçilme hakkını kazanımını aldığı süre çok uzun bir süre. Bu uzun süre içerisinde küçücük bir tespit yapalım, nereye geldik, bu neredeyiz? TBMM’de 82 kişiyle temsil ediliyoruz, yerel yönetimlerde belediyelerde, belediye başkanlıklarında sadece binde 5, belediye meclislerinde yüzde 2 ile temsil ediliyoruz. Durup düşünme zamanı şimdidir. Şimdi düşünmezsek bundan sonra hiçbir zaman düşünmek için fırsatımız olmayacak sayın kadınlar. Biz birlikte hareket edemezsek eğer bundan sonra kadın haklarına dair söylenecek sözümüz kalmayacak. Farkında olmak için son zamanları yaşıyoruz. Bugün geldiğimiz noktada galiba sonucu biz kendimiz hak ediyoruz. Erkek egemen siyasetin bize uygun gördüğü isimlerle ve uygun gördüğü sayıda temsil ediliyoruz ve sesimizi çıkarmıyoruz. Bir birimizin eteğinden önce biz çekiyoruz. Hak edilen, hak eden liyakat değil; sadece kurulu düzene biat edenlerin arkasında duruyoruz. Oysa kadın hak ettiği yere gelebilmek için özellikle Türk kadını bunu çok hak ettiği için önce birlikte dik durmak ve mücadele etmek gerekiyor. Gerçekten dünya yerinden oynar kadın birlikte olursa ama bir birimizin eteğinden çekmediğimiz sürece” diye konuştu.

Haber Hülya Kulalı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık