Advert

Fethiye’de 101 yeni girişimci sertifika aldı

Fethiye’de iş gücü istihdamına katkıda bulunmak, işsizlerin mesleki niteliklerinin geliştirilmesine ve bu kişilerin donanımının arttırılarak iş gücü piyasasına kazandırılmasına destek olmak amacıyla Muğla Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Hizmet Merkezi işbirliği ile yapılan “Temel Seviye Girişimcilik Eğitimi’ni” tamamlandı.

Fethiye’de 101 yeni girişimci sertifika aldı
Fethiye’de 101 yeni girişimci sertifika aldı Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 2333 kez okundu.

101 kursiyere sertifikaları Muğla Valisi Amir Çiçek, AK Parti Muğla Milletvekili ve Akdeniz-PA Komisyon Başkanı Hasan Özyer’in de katıldığı törenle verildi. Muğla Valisi Amir Çiçek sertifika töreninde yaptığı konuşmada KOSGEB yetkililerine seslenerek kaynakları kasada saklamayın, bankada faizde bekletmeyin girişimcilere sağlayın diye konuştu.20161128aw913772_02_800x533

Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Hizmet Merkezi’nde gerçekleştirilen Temel Seviye Girişimcilik Eğitim Sertifikası törenine Muğla Valisi Amir Çiçek, AK Parti Muğla Milletvekili ve Akdeniz -PA Komisyon Başkanı Hasan Özyer, Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, İlçe Emniyet Müdürü Hakan Aşık, Çalışma ve İş-Kur İl Müdürü İlyas Sarıyerli, Esnaf Odası Başkanı Mehmet Soydemir, AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Kadir Sarıhan, Daire Amirleri, kursiyerler ve diğer davetliler katıldı. Muğla Çalışma ve İş Kurumu il Müdürü İlyas Sarıyerli törende yaptığı konuşmada; “Her yıl iş gücü eğitim planlaması yapmaktayız. Her ay yürütme kurulu toplantıları her 3 ayda Sayın Valimizin başkanlığında İl istihdam ve meslek eğitim kurulu toplantıları yapmaktayız. Bunlardan biriside girişimcilik eğitimidir. Biz bu çalışmaları ilimiz genelinde temel teşkil etsin diye ortalama her yıl 2 bin işverenimizi ziyaret etmekteyiz. 20 iş ve meslek danışmanımızla işverenlerimizi dinlemekteyiz. İş arayan vatandaşlarımızı gerek okul aşamasında gerek okulunu bitirdikten sonra görüşmekteyiz” dedi.

“Yüzde 400’lük Artış”

 20161128aw913772_04_800x533Muğla’nın dört bir köşesinde he türlü iş gücü yetiştirme kurs ve kurumları açtıklarını ifade eden Sarıyerli, bu kurslar arasında mekikli dokumadan balık işlemeciliğine, narenciye budalamadan takı tasarım kurslarına kadar her türlü kursların bulunduğunu söyledi. Kursiyerlere kurs süresince günlük 20 Türk lirası cep harçlığı verildiğini belirten Sarıyerli, bunun yanında genel sağlık sigortası, iş yeri kazası ve meslek hastalığı sigortasını da karşıladıklarını kaydetti. İş başı eğitim programı ile ilgili olarak bilgiler aktaran Sarıyerli; “Geçen yıl 1701 olarak gerçekleşen iş başı eğitim programının yararlanıcısı vatandaşımız yüzde 400’lük artışla bu yıl 6300 olarak gerçekleşti. Burada vatandaşa ödediğimiz miktar 32 milyon 200 Türk parasıdır. Buradaki yüzde 400’lük artış ödediğimiz miktar devletimizin kaynağıdır. Vatandaşımıza ödenmiştir. Aynı zamanda onları da sertifikalandırarak nitelikli iş gücüne destek olmadır. Toplum yararına programlar kapsamında da Muğla’da 4500 vatandaşımızı kamu kurum ve kuruluşlarımızda bu vatandaşlarımızı çalıştırdık ve onlara ödediğimiz para 31 milyon Türk lirası olarak gerçekleşti” dedi.

“Fırsatı Başarıya Dönüştüreceğiz”

Kursiyerler adına konuşma yapan Ercan Güngör de; “Bizler yeni girişimciler olarak devletimizin KOSGEB vasıtasıyla hibeler ve faizsiz kredilerle desteklediği yeni iş yerimizi açmak için bu programla güzel bir fırsat yakaladık. Bu fırsatı başarıya dönüştürme hedefindeyiz” dedi.

 “Bu Geleceğe Yatırımdır “

AK Parti Muğla Milletvekili ve Akdeniz-PA Komisyon Başkanı Hasan Özyer’de İş- Kur’un eskiden sekreterya görevini yaptığını hatırlatarak, şimdi ekonominin önemli bir işlevini gerçekleştirmekte olduğunu söyledi. Hasan Özyer: “Eskiden iş ve işçi bulma kurumu işlevini kaybetmişti. Sadece bir sekretarya hizmeti veriyordu. Ama bugün geldiği nokta da Türkiye’nin en fazla ihtiyaç duyduğu bir boşluğu dolduruyor. Nitelikli iş gücü, istihdama teşvik ve girişimcilik ruhu. Girişimcisi olmayan ülkelerin gelişmesi mümkün değil. Bugün Avrupa, Amerika, Japonya’ya baktığımızda her bir uluslararası şirketi bir ülkeden daha büyük. On binlerce, yüzbinlerce kişiye istihdam sağlıyor ve dünyanın her tarafında AR-GE ve teknolojik çalışmalarına katkı veriyor hem ülkelerine inanılmaz kaynak aktarıyorlar. Onun için ben İş-Kur’a bu dönüşümü sağlayan Bakanlığımıza teşekkür ediyorum. Bu kursların gelecekte faydasını göreceğiz. Bu bir geleceğe yatırımdır. Nasıl eğitimde insanımızı eğitirsek uzun vadede geleceğimizi kurtarırsak aynı şekilde girişimcilikte bugün ektiğimiz tohumlar yarın yeşerecektir”dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık