Advert

Muhalefet yapmak için FTSO'ya engel oluyorlar

FTO’da yönetim kurulunu başarısız göstermek isteyen muhalefetin yanlış tutumu bir çok hizmetin daha iyi bir şekilde verilmesinin önüne geçerken bazı hizmetlerin de verilmemesine neden oluyor. Bu tavırların sonunda kaybeden hep Fethiye ve Fethiyeli ticaret erbabı oluyor.

Muhalefet yapmak için FTSO'ya engel oluyorlar
Muhalefet yapmak için FTSO'ya engel oluyorlar Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 2198 kez okundu.

FTSO organ seçimlerinde hizmet üretme sloganıyla seçime girenler, şimdi rakiplerini başarısız gösterebilmek için üretilen hizmetlerin önündeki en büyük engel haline geldiler.

Her ay meclis toplantısı öncesinde muhalefet meclis üyeleri olarak paralel toplantılar düzenleyerek yapılacak çalışmalara sekte vurmayı görev haline getirenler, yönetim kurulunun elini kolunu bağlayarak hizmet etmesini engellemeye çalışırken aslında Fethiye için yapılacak, Fethiye ticaret erbabı ve Fethiyeliler için yapılacak çalışmalara da engel oluyorlar.

Yönetime muhalefet meclis üyeleri, yönetim kurulunun başarısız gösterilmesi için her türlü olumsuz çalışmayı yürüterek bütçe kısıtlamalarıyla verilen hizmetlerin sekteye uğramasına neden oluyorlar.

FTSO Yönetim Kurulunun tarım, turizm gibi konularda ürettiği politikalara karşı politika üretmeyen muhalefet meclis üyeleri, yönetim kurulunu başarısız göstermek için çareyi bütçe aktarımlarını engelleyerek yönetim kurulunun elini kolunu bağlayıp üretilen hizmetlere engel olmaya çalışıyorlar.

Öte yandan FTSO Meclis toplantılarında bugüne kadar Fethiye’nin gelişimi için hiçbir konunun gündeminde tartışılmaması da dikkat çekici bir nokta olarak görülüyor.

Fethiye Domatesine coğrafi işaret alınmasına engel oldular

Bu yanlış tutumun en önemli örneklerinden biri ise Fethiye Domatesine coğrafi işaret alınması konusunda yaşandı.

Oda Yönetimince Fethiye Domatesine Coğrafi İşaret alınması ile ilgili danışman bir firma ile sözleşme imzalandı ve tescil başvurusu  ile ilgili ürünün tanımı, bitkisel ve meyve özellikleri, diğer ürünlerden ayırt edici unsurları, toprak, iklim özellikleri, üretim metodu hakkında çalışmalara başladı.   FTSO’da  danışman firmaya yapılacak ödeme ile “Fethiye Domatesi”nin bir üniversitesi laboratuarında yapılacak ayrıntılı analiz ücreti ödemesinin yapılabilmesi için Meclis tarafından aktarma yapılamadığı için tescil başvurusu 2017 yılına kaldı.

Tarım Temsilcisi de ret oyu verdi

Fethiye domatesinin markalaşmasında büyük öneme sahip olan coğrafi işaret alınması projesine para aktarılmamasında dikkat çeken en önemli unsur ise, domates ihracatı yapan FTSO Meclisinde tarım sektörünü temsil eden Mehmet Saraç’ın da Meclis Başkanı Osman Çıralı ve muhalefet meclis üyeleri ile birlikte aktarmaya ret oyu vermesi gösteriliyor.

Kaybeden hep Fethiye ve Fethiyeli esnaf oluyor

FTSO örneğinde olduğu gibi hizmet üretenlere engel olunarak yönetim kurulları ve yönetimler başarısız gösterilmeye çalışılırken kaybeden hep Fethiye ve Fethiyeli esnaf oluyor.

Fethiye domatesinin yurtiçi ve yurtdışında marka konumuna gelmesi hem Fethiye domatesinin tercih edilmesini artırırken, hem de Fethiye domatesini alan her evin Fethiye adını duyacağından tanıtımına da katkı sağlayacak.

Fethiye domatesine coğrafi işaret alınması, Fethiye domatesinin piyasada daha rekabetçi bir konuma gelmesi açısından da önem taşıyor.  Coğrafi işaret alınmasıyla  Fethiye domatesinin tanınırlığının artması, tekrar satın alınma olasılığını artırmasının yanında Fethiye domatesinin daha çok tercih edilmesini sağlayacağından Fethiyeli üretici, esnaf ve ticaret erbabının da daha çok kazanmasına neden olacaktır. Yapılan kısır çekişme, rakiplerini başarısız göstermek için hizmetlere engel olma tavrının sonucu ise Fethiye domatesinde olduğu gibi kaybeden hep Fethiye ve Fethiyeli esnaf ve ticaret erbabı oluyor.

“Bizim buraların nesi meşhur”

Kendi öz değerlerine sahip çıkmak için  “Bizim buraların nesi meşhur” düşüncesiyle hareket eden Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası, Fethiye’nin izlerini taşıyan ürünlerin coğrafi işaret tescilini gerçekleştirmek için çıktığı yola “Fethiye Domates”ini tescil ettirmek ile başlamıştı.

Coğrafi işaretler, o bölgedeki üreticiler tarafından üretilen mal veya hizmetleri diğerlerinden coğrafi kaynağı bakımından ayırt etme olanağını sağlayan kolektif kullanıma uygun bir işarettir. Bu kapsamda Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın “Fethiye Domates”ine coğrafi işaret tescili yaptırmasındaki temel amaç bölgemiz domatesinin pazarlanması ve tanıtımını sağlamak, bölgesel ticareti ve kırsal kalkınmayı geliştirmektir. Coğrafi işaret tescilli ürünler piyasada diğer ürünlerden farklılaşarak alıcıyı kendisine çeker ve müşterinin kendisine yönelmesini sağlamaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık