Advert

Fethiyeliler ucuz balık yiyemiyor

Fethiye’de 1 Eylül tarihi ile başlayan balık sezonunda balıkçılar denizden daha çok palamut ve lopa tutarak döndüler. Fethiye Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ramazan Pehlivan, halka balıkları hem ucuz hem taze satışa suna bilmek için Belediyeden anons yapılmasını istedi.

Fethiyeliler ucuz balık yiyemiyor
Fethiyeliler ucuz balık yiyemiyor Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 4241 kez okundu.

Fethiye’den denize açılan balıkçılar daha çok akya, palamut, lopa, golyos, sardalya ve turna tutarak döndü. Ancak orfoz ve istiridyenin yasaklanmasının ardından Ege ve Akdeniz balıkçılarının geçim kaynağı olan lahos balığı avlanmasının yasaklanması balıkçıları kara kara düşündürmeye başladı.

Fethiye’den denize açılan balıkçılar günde 2 ton balık ile dönerlerken olta balıkçıları da tuttukları balıkları pazarda güçlükle değerlendirdiklerini söylediler. Fethiye Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ramazan Pehlivan balık avı yasağının kalkmasıyla avdan bereketli şekilde döndüklerini söyledi.  Balığın oldukça çok olduğunu söyleyen Pehlivan tuttukları balıkların büyük çoğunluğunu İzmir’e sevk ettiklerini belirtti.

“FETHİYELİLER TAZE VE UCUZ BALIK TÜKETEMİYOR”

Fethiye Belediyesinden yapılan ‘taze balık’ anonsunun kalkmasıyla Fethiyelilerin taze balık tüketemediklerini ifade eden Pehlivan “Avdan 2-3 ton balıkla dönüyoruz. Büyük bir bölümünü İzmir’e sevk ediyoruz. Halkımız bugün için kilosu 5 liradan palamut, lopa, sardalya, turna balığı yiyebilir. Ancak eskiden olduğu gibi belediye hoparlöründen ‘taze balık’ ilanı yaptırmak lazım… Belediye bu anonsu yapmadığı için halka ulaşamıyoruz. Fethiyeliler bu nedenle taze ve ucuz balık tüketemiyor. Balık fazla beklemediği için hemen tüketilmesi gerektiğinden biz İzmir’e gönderiyoruz. Belediye anons izni verirse halk ucuz balık yiyebilir” dedi.

Pehlivan orfoz ve istiridyenin yasaklanmasını normal olduğunu ancak lahos balığının çabuk büyüyen bir balık olduğunu yasaklanmasını anlayamadıklarını Ege ve Akdeniz’de balıkçının geçim kaynağı olan lahosu avlanma yasağının kaldırılması gerektiğini söyledi.

Yıllardır balık avcılığı yapan Tevfik Çimen “Balık avı yasağı kalktı. Ancak yasak balıklara lahos eklendi. Bizler gırgır ve trolcü değiliz. Akşam ağ atıp sabah toplarız. Şuanda akya, palamut mevsimi başladı ancak balon balığı balıkları mahvediyor. Balon balığı ile mücadele yapılması şart’ dedi.

15-20 yıldır balıkçılık yaptığı söyleyen Turgut Taşar, şuanda balıktan boş döndüğünü özellikle dalgıçların lahos balığını tükettiğini söyleyerek “Orfoz ve istiridye avlamak yasak. Lahosta yasaklandı. Biz kara balık avı yapıyoruz. Ama eli boş dönüyoruz” dedi.

Tuttuğu balıkları kordon boyunda satan Çetin Akgün “Olta balıkçılığı yapıyorum. Şu günlerde akya ve palamut bolluğu var” derken Ünat Karaca ise “Eski balıklar yok. Avdan çoğu kez boş dönüyoruz” dedi.

Fethiye hal ve Pazar yerinde balıkçılık yapan İlhan Yalçın da kilosu 10 lira ile 85 lira arasında balık sattığını av yasağının kalkmasıyla balık bolluğu yaşandığını lopa ve uskumrunun kilosunun 10-15 lira, en pahalı lahosun ise 85 lira olduğunu söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık