Advert

Fethiye turizmine bayram dopingi

Fethiye ilçesindeki turizmciler bayramda doluluk oranlarını artırmak için fiyatlarını indirdi. Düşen fiyatlarla birlikte özellikle iç pazarda hareketlenme yaşanırken, otellerin doluluk moranları yüzde 90 seviyelerini geçti.

Fethiye turizmine bayram dopingi
Fethiye turizmine bayram dopingi Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 2960 kez okundu.

Yabancı turist sayısındaki azalma nedeniyle sancılı bir sezon geçiren turizmciler, umutlarını Ramazan Bayramı’na bağladı. 9 günlük tatille birlikte rahat bir nefes alan turizmciler, özledikleri doluluk oranlarına yavaş yavaş ulaşmaya başladı.

Fethiye’deki birçok otelin bayram döneminde yüzde yüz doluluğa ulaştığını belirten Fethiye Otelciler Birliği Derneği (FETOB) Başkan Yardımcısı Bülent Uysal, Fethiye’de bayram döneminde otellerin yüzde yüz doluluk oranına ulaştığını belirtti. Bayram sonrası temmuz ayı için yüzde 80 doluluk oranına ulaştıklarını kaydeden Uysal, “Ağustos ayıda genel itibariyle yüzde 70’lerde. Bayram dönemi rezervasyonlarını kapattık artık bayram sonrası için rezervasyon bekliyoruz. Ayrıca bayramdan sonra yoğun şekilde Almancı Türkler Fethiye’ye tatile geliyor. Onlarda ilçemize hareketlilik getirecektir.” dedi.

Bayram dolayısıyla yüzde yüz doluluğa ulaşan otellerin turizmdeki kan kaybının önüne geçmediğine de dikkat çeken Uysal, mayıs ve haziran aylarında geçen yıllara göre yüzde 50’lere varan kayıp yaşadıklarını söyledi.

TURİZMCİLER YÜZDE 20 FİYAT İNDİRİMİ YAPTILAR

Turizmciler olarak beklentilerinin temmuz ve ağustos aylarına sıkıştığını, eylül ve ekim aylarında ciddi boşlukların olduğunu dile getiren FETOB Başkan Yardımcısı Bülent Uysal, temmuz ve ağustos aylarından umutlu olduklarını açıkladı. Uysal, “ Ancak 2 ayın 12 ayı kurtarması gibi bir durum söz konusu değil. Çünkü doluluklar çokta istediğimiz fiyatlardan yakalanmıyor. Geçtiğimiz yıllara göre minimum yüzde 15-20 civarında fiyat indirimleri oldu. O yüzden çok pembe tabloda çizmek istemiyorum. Bayram döneminde ve sonrasında belli bir doluluk var. Ama Eylül ve ekim aylarında ciddi boşluklar var. En azından bayram döneminde yüzümüz gülecek.”

FETHİYE BAYRAMI DOLU DOLU GEÇİRECEK

Liberty Lykia Genel Müdürü Mehmet Biçer, 9 günlük tatilin krizde olan turizm işletmecilerinin moralini düzelttiğini söyleyerek, bayram tatilinin 9 güne çıkmasının sektörü olumlu etkilediğini ifade etti. Bazı otellerde doluluk oranlarının şimdiden yüzde 80’i bulduğunu hatırlatan Biçer, bu rakamların bayramda yüzde 100 olduğunu açıkladı.

“YERLİ TURİST OTEL DIŞI TESİSLERE MERHEM OLAMAZ”

Bayram tatili nedeniyle yerli turistlerin Fethiye’ye akın ettiğini beliren Biçer şu uyarıyı da yapıyor: “Turizm bu sene oldukça zor geçiyor. Yabancı turistler ülkemize gelmeyince umudumuzun yerli turistte olduğu gibi bir algı var. Ancak yerli turist sadece otellerin yüzde 50’sine azda olsa merhem olur. Otel dışı turistik tesislere (restaurant, bar, tour, acente vs.) merhem olamaz.” Dedi.

“FETHİYE ÇOK ZENGİN”

Fethiye’nin yerli ve yabancı turistler için cazibe merkezi olduğuna dikkati çeken Kaymakam Ekrem Çalık ise, “Fethiye’de büyük tatil köyleri, büyük otellerimiz yüzde yüz doluluğa ulaştı. Fethiye her türlü zenginliğe sahip. Sadece deniz, kum, güneş değil, doğası, tarihi, dünyaca ünlü güzellikleri, sayısı 25’i bulan sportif turizm amaçlı faaliyetleriyle çok zengin bir turistlik bölge. Haliyle yabancıların özellikle yerli turistlerin yakın alakasında olan bir yer. Bayram tatilinde misafirlerimizin güvenliği için her türlü tedbirler alındı. Hanutçuluğun önlenmesi, turistleri rahatsız edecek unsurların ortadan kaldırılması için emniyet, jandarma, belediye bütün kurumlarımız iş birliği içinde her türlü çalışmayı yapıyorlar” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık