Advert

Yatak odalarını deniz altına taşıdılar

Fethiye’de su altı canlılarının yaşamına dikkat çekmek isteyen dalgıç çift, yatak odalarını denizin dibine taşıdı.

Yatak odalarını deniz altına taşıdılar
Yatak odalarını deniz altına taşıdılar Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 3336 kez okundu.

Fethiye’de su altı canlılarının aile yaşamına dikkati çekmek için yatak odasını deniz dibine taşıyan uzman dalgıç 32 yaşındaki Serap Metintürk ve doğa sporları rehberi 30 yaşındaki Mehmet Bat, 8 metre derinlikteki yatağa uzanıp sürüler halinde gezen balıkları izledi.

YASTIKLARIYLA DENİZE DALDILAR

Serap Metintürk ve Mehmet Bat, dalgıç ve su altı rehberi 29 yaşındaki Önder Diktaş ile birlikte Fethiye Körfezi’ne tekneyle yarım saat mesafedeki Dalyan Deresi dalış bölgesine gitti. Su altı canlılarının aile yaşamına dikkati çekmek için harekete geçen Metintürk, Bat ve Diktaş, denizin 8 metre dibine yorgan, yastık, döşek, abajur, saat ve oyuncak bebek indirdi.

İLGİNÇ GÖRÜNTÜLER ORTAYA ÇIKTI

Deniz dibine kurulan yatak odası sürüler halinde gezen balıkların da çevreye toplanmasıyla ilginç görüntüler oluşturdu. Metintürk ve Bat balıklar eşliğinde yatağa girerken, Diktaş ise bu anları su altı kamerasıyla görüntüledi.

Yarım saat su altında kalan dalgıçlar daha sonra eşyalarla birlikte yüzeye çıkıp tekneyle geri döndü.

“UZUN VE YORUCUYDU”

Su altı canlılarının korunmasına dikkati çekmek için harekete geçtiklerini anlatan Serap Metintürk, eşyaları deniz dibine taşımanın uzun sürdüğünü ve yorucu olduğunu söyledi. Renkli eşyalar seçtiklerini ve su altına indirdiklerini belirten Metintürk, “Deniz dibinde ayrı bir dünya var. Herkesin dalmasını ve su altında yaşayan canlıları görmesini öneriyorum” dedi.

“SUALTI CANLILARININ DA AİLESİ VAR”

Amaçlarının su altı canlılarının korunması için farkındalık yaratmak olduğunu kaydeden Mehmet Bat, “Tıpkı insanoğlu gibi su altında canlıların da bir ailesi var. Bilinçli veya bilinçsiz nedenlerle bu aile yapısını bozuyoruz. Buna dikkati çekmek için bu etkinliği yaptık. Birçok balık türü gelip bizi izledi” diye konuştu.

SU ALTI TURİZMİNİ DÜNYAYA TANITMAK

Su altında yapılmayanı yapmak için çalışmalarına devam ettiğini aktaran Önder Diktaş ise amacının Fethiye’de su altı turizmini tüm dünyaya tanıtmak olduğunu kaydetti.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık