Advert

Pırnaz Yayla Yürüyüşü Sona Erdi

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir’in öncülüğünde başlatılan Dalaman-Göcek-Gürsu-Pırnaz Yayla Yürüyüşünün bu yıl 14 üncüsü gerçekleştirildi. 17-23 Mayıs tarihleri arasında yapılan yürüyüş esnasında çeşitli etkinlikler yapılırken, yürüyüş altın sipsi yarışmasıyla sonlandırıldı.

Pırnaz Yayla Yürüyüşü Sona Erdi
Pırnaz Yayla Yürüyüşü Sona Erdi Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 2394 kez okundu.

17 Mayıs Salı günü akşam 18.00’de Şehit Mehmetçik Parkı’nda toplanma ile başlayan yürüyüş, akşam Yörük Yaren Gecesinin ardından 18 Mayıs Çarşamba akşamı Adem Kazan ve Dilek Alşahan konseri ile devam etti. 19 Mayıs 2016 Perşembe günü Atatürk’ü Anma, Gençlik Spor Bayramı etkinlikler kapsamında Cumhuriyet Meydanında çelenk sunma töreni ve Ata’ya Saygı ve Gençlik Yürüyüşüne katılım sağlanarak, aynı akşam Resul Dindar konseri ile yürüyüş hazırlıkları başladı.

20 bini aşkın kişinin katıldığı konser ve etkinliklerin ardından 20 Mayıs 2016 Cuma günü Çöğmen’den yürüyüşe başlayan göçerler,  22 Mayıs’ta Gürsu’da yürüyüşü sonlandırdı. Göçerler, yağmur, dolu demeden dere tepe demeden uzun bir yol kat etti. Son gece müzik eşliğinde ateş yakan göçerler, meydana doldurarak eğlendi.

8. Altın Sipsi Yarışması

Yaklaşık 110 kilometrelik bir yolu yürüyen göçerler, 23 Mayıs 2016 Pazar günü Yörüklerin geleneksel   çalgısı olan sipsinin özendirilmesi amacıyla geleneksel olarak düzenlenen altın sipsi yarışması 8 inci kez düzenlendi. Yarışma göçerlerin, civar köydekilerin ve çevre ilçelerden gelen vatandaşların katılımıyla coşkulu bir biçimde gerçekleştirildi.

Yarışmanın ardından göçerler “İnsan ömrü bir göçse kona göçe bu hayat hep devam edecek” diyerek, seneye yeniden bu coşkuyu yaşamak üzere buluşmak için sözleştiler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık