Advert

Sezon kötü gidiyor, açığı kapatamıyoruz

Fethiye Otelciler Birliği, yaklaşan yaz tatili ve hemen ardından başlayacak olan Ramazan Bayramı dolayısıyla oluşacak İç Turizm hareketliliğinden Fethiye’nin hak ettiği payı alabilmesi için tanıtım projesine imza attı.

Sezon kötü gidiyor, açığı kapatamıyoruz
Sezon kötü gidiyor, açığı kapatamıyoruz Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 2205 kez okundu.

Nisan-Mayıs ayı rakamlarının geçen yılın aynı dönemine göre düşük olduğunu belirten Torunoğulları, Fethiye’nin iç turizmden hak ettiği payı alabilmesi için Hürriyet gazetesiyle 3 aşamalı projeye imza attıklarını belirtti.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası, Ölüdeniz Turizm Geliştirme Kooperatifi ve Çalış Turizm ve Tanıtma Derneğinin projeye maddi olarak destek verdiğini ifade eden Torunoğlları projeyle ilgili şunları söyledi:

 

“AÇIĞI KAPATAMADIK!”

“Turizm ile ilgili sayılara baktığımızda gelinen noktada son 1 ay öncesinden çok daha iyi, farklı sayılar yok. Rutin bir rezervasyon akışı var. Özellikle Ocak ve Şubat’tan sağlayamadığımız rezervasyonları bu dönem de daha yüksek rezervasyon alarak kapatabileceğimizi düşünürken, rezervasyon sayıları hala düşük devam ettiği için açığı kapatamadık.

Özellikle bu yıl son dakika satışlarının ve iç pazarın öne çıkacağını defalarca ifade ettik ve bu son dakika satışları ile sezonu kurtarmaya, toparlamaya çalışıyoruz. Bu kapsamda da biz FETOB olarak Hürriyet Gazetesi ile 3 aşamalı bir projeye imza attık. Mayıs, Haziran içerisinde bu 3 aşamalı program uygulanacak ve Hürriyet gazetesinin içinde Fethiye’nin genel bir tanıtımı yapılacak. Bu reklam amaçlı bir tanıtım olacak.

Buradaki üyelerin veya kişilerin tanıtımından ziyade bölgenin ön plana çıkacağı bir tanıtım. Bunun ilk aşaması 22 Mayıs Pazar günü yayınlandı. Bize bu projede maddi olarak destek veren FTSO, Ölüdeniz Turizm Koop.’ne Çalış Turizm Tanıtma Der. Başkanlarına ve yönetimine teşekkür ediyorum. Bu uygulamayı yaptıktan sonra hepimize bir tatmin oluşursa düşündüğümüz başka konularda var.”

 

“YURT DIŞI TANITIM FUARLARI YETERLİ DEĞİL”

Yurt dışındaki turizm tanıtım fuarlarının yeterli olamadığına dikkati çeken Torunoğulları, “Yurt dışı tanıtım fuarları kimine göre iyiyken, kimine göre değildir. Bulunduğumuz süreci dikkate alarak Türkiye’nin hem imajı, hem tanıtımının gerekli olduğunu biliyoruz. Türkiye’nin imajının düzeltilmesi açısından bu tür tanıtımların gerekli olduğunu biliyoruz. Bunun için yapılanlara teşekkür ediyorum ama daha çok şeylerin yapılması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

 

“TÜRKİYE TURİZMİNİN SORUNUNUN YÜZDE 50’Sİ DE RUSYA’DIR”

Rusya ile Türkiye arasında ilişkiler düzeltilmeden, Türkiye’ye gelecek Rus turist sayısında eski rakamlara ulaşmanın oldukça zor olduğunu vurgulayan Torunoğulları, “Bugünkü verilere baktığımızda Rusya’dan beklenen turist sayının gerçekleşmesi mümkün değil. Çeşitli açıklamalar var ama ortada da bir gerçek var. Rusya’dan buraya uçuş yok! Rusya’nın buradaki tur operatörlerine ‘Türkiye paket tatili’ satışını yasaklamışken bizim Rusya’dan bir önceki sene veya bir önceki sene sayılarını sağlamamız nasıl mümkün olabilir?

Rusya konusunda karamsarlığımız sektör olarak hala devam ediyor. Türkiye turizminin sorununun yüzde 50’si de Rusya’dır. Eğer bugün Rusya ile bu sorunu yaşamamış olsaydık şu an sektör ile ilgili değerlendirmemiz ve konuştuğumuz rakamlar en az yüzde 50 daha iyi olurdu. Ama maalesef bu iş başa geldi. Sektör olarak ayakta kalmaya çalışacağız!” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık