Advert

112 ekiplerine saldıran kadınlara 30 bin TL ceza

FETHİYE’de baygınlık geçirdikleri gerekçesiyle çağırdıkları 112 Acil Servis görevlilerine saldırarak yaraladığı iddiasıyla yargılanan 30 yaşındaki Hatice Ç.’ye 16 bin, aynı yaştaki Kader Ö.’ye 13 bin 250 lira para cezası verildi.

112 ekiplerine saldıran kadınlara 30 bin TL ceza
112 ekiplerine saldıran kadınlara 30 bin TL ceza Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 2203 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

 

Olay, geçen 19 Aralık'ta Fethiye'nin Taşyaka Mahallesi'nde meydana gelmişti. Fethiye 1 Nolu 112 Acil İstasyonu'nda görevli sağlık ekibi, yaralanma anonsu alarak vakaya çıktı. Saat 04:00 sularında olay yerine ulaşan ekipler sarhoş olduğu belirlenen 2 kadına yardım etmek istedi. Yardım cevabına şiddetle karşılık veren kadınlar 112 ekiplerine önce küfür etmeye başladı. Soğukkanlılığını koruyan 112 ekipleri kadınlarla konuşmaya çalıştı. Hızını alamayan 2 kadın daha sonra 112 ekiplerini darp etti. Neye uğradığını şaşıran sağlık çalışanları kadınların elinden güçlükle kurtuldu. Polis ekiplerinin yardımı ile hastaneye götürülen kadınların 350 promil alkollü olduğu belirlendi.

Sağlıkçıların insanların hayatını kurtarmak için özveriyle mücadele ederken saldırıya uğramaları tepkilere neden olmuştu. 

KARAR DURUŞMASI YAPILDI
Hatice Ç. ve Kader Ö. hakkında 'tehdit, kamu görevlisine hakaret, kasten yaralama ve görevini yaptırmama' suçlarından açılan davanın karar duruşması Fethiye 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. Duruşmaya saldırıya uğrayan sağlık görevlileri ile sanıklar Hatice Ç. ve Kader Ö. katıldı. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önüne geçilmesi için çalışmalar yürüten Demokratik Sağlık- Sen Muğla Şubesi üyeleri de adliyeye gelerek duruşmayı takip etti.

"ALKOLLÜYDÜK HATIRLAMIYORUZ"
Mahkeme başkanı tarafından son kez savunmaları sorulan Hatice Ç. ve Kader Ö., olay gecesi alkollü olduklarını belirterek yaşananları hatırlamadıklarını savundu. Dr. Aydın Alptekin ise, saldırının yanı sıra "Sizi burada barındırmayacağız", "Eninde sonunda sizi bulduracağız" gibi tehditlere maruz kaldıklarını belirterek, olayın ardından gittikleri birçok vakada büyük tedirginliğe kapıldıklarını anlattı.

MAHKEME PARA CEZASI VERDİ
Mahkeme heyeti duruşmaya verdiği 2 dakikalık ara ardından kararını açıkladı. Hatice Ç.'ye 'kamu görevlisine hakaretten' 8 bin lira, 'kasten yaralama ve görevini yaptırmama' suçundan 8 bin lira olmak üzere toplam 16 bin lira, Kader Ö. ise 'kamu görevlisine hakaretten' 5 bin 250 lira, 'kasten yaralama ve görevini yaptırmama' suçlarından ise 8 bin lira olmak üzere toplam 13 bin 250 lira adli para cezasına çarptırıldı. Önceden sabıkaları bulunmadığı için hükmün açıklaması geri bırakılan sanıklar, 5 yıl içinde başka bir suça karışmaları halinde para cezasını ödemek zorunda kalacak.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık