Advert

Çiftçilere 30 bin TL hibe desteği

Tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve kırsalda genç nüfusun istihdamına katkı sağlamak amacıyla oluşturulan genç çiftçilere hibe desteği projesi muhtarlar ve çitçilere anlatıldı.

Çiftçilere 30 bin TL hibe desteği
Çiftçilere 30 bin TL hibe desteği Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 2984 kez okundu.

Fethiye İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde proje yürütme biriminde görevli Mühendis Cengiz Kahraman, Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit ve Ziraat Odasında görevli Asuman Demircan, Tuncay Yıldız, İbrahim Büyüksünetçi tarafından organize edilen bilgilendirme toplantısı Fethiye Ziraat Odası toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Muhtarların yoğun ilgi gösterdiği ve genç çiftçilerin katılımları ile gerçekleştirilen toplantıda, proje yürütme biriminde görevli Mühendis Cengiz Kahraman, 30 bin liraya kadar verilecek hibe desteği için istenilen birtakım kriterler olduğunu, bu kriterlere uyan genç çiftçilerin 13 Nisan – 12 Mayıs 2016 tarihleri arasında başvuruların öncelikli olarak gencciftci.tarim.gov.tr adresinden yaparak aldıkları müracaat form çıktılarını il ve ilçe müdürlüklerine getirerek müracaatlarını yapabileceklerini söyledi.

Destekten yararlanacaklardan, canlı hayvan, örtü altı ve kapalı bahçe tarım yapmak isteyen 18 yaşını doldurmuş, 41 yaşından gün almamış, TC vatandaşı ve okuryazar olmak gibi bazı koşullar arandığını belirten Kahraman, ayrıca ücretli çalışan olmamak, örgün eğitime devam etmemek, gerçek ve basit usulde vergi mükellefi olmamak koşullarını da taşıyanların başvuruda bulunabileceğini söyledi. Coğrafi işaret tescil belgesi bulunanlarla, engelli, gazi veya birinci derece şehit yakınları ile kadınların, verilecek ek puanla değerlendirmeye alınacaklarını kaydeden Kahraman, başvuru şartlarında değişiklik olduğunda yeniden bilgilendirme yapacaklarını söyledi.

Hibe desteğinden yararlanmak isteyip, sözleşme imzalayanların bitkisel üretimde projelerini 40 gün içinde, hayvansal üretim projelerini 120 gün içinde tamamlayıp, teslim etmeleri gerektiğini vurgulayan Kahmaran, proje tamamlandıktan sonra bir tutanakla rapor edilecek olan proje kapsamında hayvan temininin TİGEM’den hibe sözleşmesi ile yapılacağını söyledi.

Toplantıda konuşan Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit ise çiftçileri, 20 Nisan Çarşamba günü kapılarını açacak olan Fethiye Tarım, Tarım Ekipmanları ve Seracılık İhtisas Fuarına beklediklerini söyledi. Fuarda yaklaşık 190 tane stant olacağını belirten Karayiğit, çiftçilerin bu fuara katılarak bilinçleneceklerini ifade etti.

HABER HÜLYA KULALI

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık