Advert

Eşek sütü yok satıyor

Fethiye’nin Kargı Mahallesi’nde kurduğu özel Yörük müzesi ve işletmesinde verdiği köy kahvaltısıyla ün yapan, ardından Linda ve Duman isimli eşekleri davullu zurnalı düğün ile evlendirerek adını dünyaya duyuran Enver Yalçın, 10 eşekle eşek sütüne olan talebi karşılayamadıklarını söyledi. Yalçın’ın yeni hedefi ise eşek sütünden sabun üretmek.

Eşek sütü yok satıyor
Eşek sütü yok satıyor Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 7437 kez okundu.

Fethiye’de kurduğu çiftlikte eşek besleyen ve sütünü sağan Enver Yalçın, başta astım olmak üzere bronşit ve bazı kanser hastalıklarına iyi geldiği iddiası ile vatandaşların yoğun talepleri üzerine eşek sayısını arttırmayı hedefliyor.

“Eşek sütüne o kadar çok talep var ki biz bu talebi karşılamakta zorlanıyoruz.” diyen, günde onlarca kişinin kendilerini arayarak eşek sütü istediklerini belirten Enver Yalçın, şunları söyledi: “Talepleri karşılayabilmek için elimizden geldiği kadar eşek sayısını çoğaltmaya çalışıyoruz.”

Fethiye’de kanser başta olmak üzere astım, bronşit ve siroz gibi hastalıklara iyi geldiğine inanılan eşek sütü için vatandaşlar sıraya giriyor. 10 eşekle talebi karşılayamadıklarını söyleyen Yalçın, insanların taze eşek sütü için sıraya girdiğini söyledi.

15 Mayıs 2010’da Linda ile Duman isimli eşekleri davul zurna eşliğinde yaptığı düğün ile evlendirmesiyle Türkiye ve özellikle İngiltere’de haberlere konu olan, bu düğün nedeniyle de bazı kişiler tarafından eleştirilen Enver Yalçın, “O gün bizi eleştirenler şimdi eşek sütü için sıraya giriyor.” dedi.

KANSER ve ASTIM HASTALARINA İYİ GELİYOR

Taze tüketilmesi önerilen eşek sütünün kanser başta olmak üzere astım, bronşit ve siroz gibi hastalıklara iyi geldiğine inanılıyor. Şekerli tadıyla içimi oldukça kolay olan sütün, içeriği açısından anne sütüne en yakın içecek olduğu ifade ediliyor.

‘GÜNDE 1 FİNCA YETERLİ’

Eşek sütünün kemoterapi gören kanser hastalarıyla astım ve bronşit hastalarına iyi geldiğinin duyulmasının ardından eşek sütüne yoğun bir talep olduğunu belirten Enver Yalçın, Türkiye genelinden birçok kişinin süt almak için tesise geldiğini söyledi.

 

EŞEK SAYISINI ARTTIRIP, SÜTTEN SABUN ÜRETECEK

10 eşeğin yetmediğini, eşek sayısını ve süt üretimini arttırarak eşek sütünden sabun da üretmeyi hedeflediğini söyleyen Enver Yalçın, dünyanın birçok yerinden insanların eşek sütünden üretilen sabuna çok talep gösterdiğini belirtti.

FAYDALARI

Eşek sütünü eski çağlarda krallar ve kraliçelerin kullandığı, Kleopatra’nın banyosunu yaptığı ve cildinin güzelliğinin buna borçlu olduğu belirtiliyor.

Eşek sütünde E vitamini, çok yüksek miktarda amino asit, vitamin A, B1, B6, C, D , E mineralleri oldukça zengindir. Omega 3 ve 6 deposudur. Yüksek kalsiyum içerir. 4 kez daha az yağ içerir.

Faydaları ise şöyle sıralanıyor: Kırışıklıları giderir, güneş lekelerine etkilidir,  afrodizyaktır, sedef ve egzama tedavisinde yardımcıdır,  cildin sıkılaşmasını ve dolgunlaşmasını sağlar, ciltteki nem oranını düzenleyerek arttırır,  saçlara güç ve parlaklık verir,  antioksidandır, leke, sivilce, akne tedavisinde yardımcıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık