Advert

Biz kullanıp kirletiyoruz, onlar temizliyor

Fethiye’de denetimli serbestlikten yararlanan 30 hükümlü, Büyük Boncuklu ve Küçük Boncuklu Koylarında piknikçilerden kalan çöp yığınlarını temizledi.

Biz kullanıp kirletiyoruz, onlar temizliyor
Biz kullanıp kirletiyoruz, onlar temizliyor Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 2260 kez okundu.

Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan ‘Temiz Çevre, Temiz Plaj İçin Biz de Varız Projesi’ kapsamında Büyük Boncuklu ve Küçük Boncuklu Koyu’na gelen 30 hükümlü eldivenlerini giyip, temizliğe başladı. Hükümlüler koyda piknik yapanlardan kalan çöpleri, çöp poşetlerine doldurdu. Turizm sezonu öncesi çöplüğü andıran koy, hükümlüler ve DenizTemiz Derneği/ TURMEPA gönüllüleri tarafından 3 saatte temizlendi. Çöplerin yığınlarının özellikle ‘Çevreni temiz tut, geleceğini koru’ yazılı tabelanın önünde yoğunlaşması dikkati çekti. Hükümlülerin temizlik çalışması sonucu koydan 1 kamyonet dolusu çöp toplandı.

Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık da koya gelerek hükümlülere yardım etti. Turizminin en büyük sıkıntılarından birisinin kirlilik olduğunu söyleyen Kaymakam Çalık, vatandaşları ‘kullanalım ama kirletmeyelim’ diyerek uyardı. İnsanların gelecek nesilleri de düşünerek çevreyi temiz kullanmalarını söyleyen Kaymakam Çalık, “Çevreyi bozmadan, kirletmeden, kullanalım. Çevre bilinci oluşturma ve koyların temizliğini sağlamak amacıyla projeye destek verdik. Doğayı yaratıldığı gibi bırakırsak en faydalı hali o olacaktır” diye konuştu.

Denetimli Serbestlik Kanununun hükümleri çerçevesinde, Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığına bağlı Denetimli Serbestlik Müdürlüğünde takibi yapılan hükümlülere çevre duyarlılığı oluşturmayı amaçladıklarını söyleyen Fethiye Cumhuriyet Başsavcısı Veli San şu ifadeleri kullandı:

“Asıl önemli olan denetimli serbestlik müdürlüğüne bağlı olarak çalışan hükümlülere bir çevre bilinci oluşturmak. Ancak önemli olan geleceğe dair bundan sonraki yaşamlarında çevreyi kirletmeme, çevreyi temiz tutmak adına hükümlülere bir şeyler kazandırabilirsek, çevredeki insanlara bilinç kazandırabilirsek, projemiz başarılı olmuş demektir.”

‘Temiz Çevre, Temiz Plaj İçin Biz de Varız Projesi’ne Fethiye Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, Fethiye Turizm Tanıtım Kültür Çevre ve Eğitim Vakfı, DenizTemiz Derneği/ TURMEPA da destek verdi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık