Advert

Altın Fiyatlarını Etkileyen Unsurlar Nelerdir ?

Her piyasada olduğu gibi Altında da fiyatlar arz/talep etkisindedir. Arz/Talep’i etkileyen unsurlar; Jeopolitik risk,Enflasyon,Küresel likidite,Amerika Merkez Bankası(FED) Kararları, Dow Jones Sanayi Endeksi,Petrol Fiyatları,ABD Dolar kuru,Amerikan Enflasyon oranı altın fiyatlarını belirlemektedir. Enflasyon’un yüksek olduğu ülkelerdeki fiyatlanmalar altında yükseliş trendinde seyreder.

Altın Fiyatlarını Etkileyen Unsurlar Nelerdir ?
Altın Fiyatlarını Etkileyen Unsurlar Nelerdir ? Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 4009 kez okundu.

Her piyasada olduğu gibi Altında da fiyatlar arz/talep etkisindedir. Arz/Talep’i etkileyen unsurlar; Jeopolitik risk,Enflasyon,Küresel likidite,Amerika Merkez Bankası(FED) Kararları, Dow Jones Sanayi Endeksi,Petrol Fiyatları,ABD Dolar kuru,Amerikan Enflasyon oranı altın fiyatlarını belirlemektedir.
Enflasyon’un yüksek olduğu ülkelerdeki fiyatlanmalar altında yükseliş trendinde seyreder.

Jeopolitik risk’in altın ticaretinin yüksek olduğu ülkelerde meydana gelebilecek savaş vesaire küresel jeopolitik risklerde altın fiyatlarının yükselebileceğini söylemek yanlış olmayacaktır. Ve her türlü risk durumundan kaçınmak için yatırımcıların güvendiği liman altındır.

Işık FX uzman ekonomisti Ali Akbulut'un verdiği bilgilere göre, Dünyayı etkileyen faiz oranları her pariteye etkisi olduğu gibi altında da aynı şekilde etkisini sürdürüyor. Altın fiyatlarına etki eden faktörlerden biriside ABD Merkez Bankası (FED). Fed’den yapılan açıklamalar ve alınan kararlar altın piyasasında önemli hareketlerin yaşanmasına sebep olmakta. Bunu Fed’in gerçekleştirdiği parasal genişleme politikalarında görebilirsiniz. Parasal genişlemeye gidildiği dönemlerde piyasada dolar artar, döviz kuru düşer bu dönemlerde özellikle amerikan endeksinden beklentiler tam tersini göstermiştir bunun sonucunda da altın fiyatlarında yükseliş izlenmektedir.

Grafiktede görüldüğü gibi Amerikan 10 yıllık tahviller düşüş trendinden olduğunda altın fiyatları yükseliş trendinde devam etmektedir. Ve aynı şekilde petrol fiyatlarının gerilemesi ekonominin belirsizliği durumunda ise  altın ve japon yeni güvenli liman olarak görülmektedir.

Forex ve Emtia dünyası hakkında tüm gelişmeler için Işık FX’i takipte kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık