Fethiye'de Kök Hücre Nakli Yapıldı

Tam 30 yıldır yüzde 70 görme kaybıyla hayatını sürdürmek zorunda kalan Cennet Çivril adındaki kadın, Hasta ziyareti için geldiği Özel Letoon Hastanesi’nde, kök hücre nakli gerçekleştirilerek adeta yeniden doğdu.

Fethiye'de Kök Hücre Nakli Yapıldı
Fethiye'de Kök Hücre Nakli Yapıldı Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 7462 kez okundu.

Fethiye’de 30 yıldır yüzde 70 görme kaybıyla yaşayan 45 yaşındaki Cennet Çivril’in gözleri, 4 kardeşinden alınan kök hücrelerin nakledilmesiyle tekrar görmeye başladı.

Seydikemer’in Atlıdere Mahallesi’nde, kocasının desteğiyle yaşamını sürdüren Cennet Çivril, hasta ziyareti için Fethiye Özel Letoon Hastanesi’ne geldi. 15 yaşında geçirdiği hastalık sonrası gözlerinin yüzeyindeki saydam doku bozulan ve yüzde 70 görme kaybıyla yaşayan Çivril, ziyarette Göz Doktoru Operatör Hasan Tekin’in methini duydu. Çivril, Tekin’e muayene olmak için hastaneye başvurdu. Çivril’i muayene eden Tekin, kardeşlerinden alınacak kök hücrelerin nakliyle görme kaybının giderilebileceğini söyledi.

KARDEŞLERİNDEN YARDIM İSTEDİ

Tedavi umuduyla büyük sevinç yaşayan Çivril, kardeşlerini arayarak yardım istedi. Kardeşler 70 yaşındaki Hasan Esen, 67 yaşındaki Mehmet Ali Esen, 56 yaşındaki Sakıp Esen ve 54 yaşındaki Hatice Olçaş, hemen hastaneye gelerek doku örneği verdi. Dokuların tedaviye uygun olduğunun anlaşılmasıyla ameliyat kararı alındı.

4 KARDEŞİYLE BİRLİKTE AMELİYATA GİRDİ

Hastanedeki odasında 4 kardeşiyle birlikte ameliyata girmeyi bekleyen Çivril’i diğer kardeşi ve yakınları da yalnız bırakmadı. Çivril ameliyat öncesi, büyük heyecan ve mutluluk yaşadı. Tedavisine katkıda bulundukları için kardeşlerine teşekkür eden Çivril, 30 yıldır büyük zorluklar çektiğini söyledi. Kardeşlerinden alınan dokuların gözüne nakledileceğini aktaran Çivril, 5 kardeşinin de yanında olduğunu, ancak 4’ünden doku alınacağını kaydetti. Ameliyat sonrası hayatından çok şeyin değişeceğini anlatan Çivril, gözünün eskisi gibi görmesiyle hayatındaki engellerin ortadan kalkacağını vurguladı.

“KARDEŞİMİZİN YANINDAYIZ”

Kardeşi Cennet Çivril’le birlikte ameliyata girmek için bekleyen Sakıp Esen de tüm aile olarak kardeşlerinin yanında olduklarını söyledi. Çivril’in yeniden eskisi gibi görmesini istediklerini aktaran Esen, ameliyatın başarılı olması durumunda kardeşinin normal hayatına dönebileceğini kaydetti.

Doku verecek kardeşlerden Hatice Olçaş ise “Kardeşim bizden böyle bir talepte bulununca 4 kardeş geldik. Örnekler verildi. Birazdan ameliyata gireceğiz. Bizden alınan dokular ona nakledilecek. Uzun yıllardır görmesi zayıf. Ameliyatın başarılı olmasını çok istiyoruz.” dedi.

AMELİYAT BAŞARILI GEÇTİ

3 saat süren başarılı ameliyat sonrası kardeşlerinden alınan dokular Çivril’in gözüne nakledildi. Ameliyatı gerçekleştiren doktor Hasan Tekin, göz yüzeyinde yer alan saydam doku üzerindeki zarların temizlenmesi için kardeşlerden alınan kök hücrelerin, saydam doku kenarına nakledildiğini söyledi. Tekin, ameliyatın ardından hastanın görme keskinliğinin yeniden artacağını kaydetti.

“BÜYÜK ORANDA DÜZELME OLDU”

Ameliyat sonrası tekrar hastaneye gelerek kontrolden geçen Cennet Çivril, ameliyatın başarılı olduğunu ve görmede büyük oranda düzelme yaşadığını söyledi. Ameliyatın yeni olduğunu aktaran Çivril, “Doktorum ilerleyen günlerde daha fazla düzelme olacağını söyledi. Bu ameliyat hayatımda çok şeyi değiştirecek. Kardeşlerim sürekli arayıp durumumu soruyor. Çok iyi olduğumu söyledim. Kardeşlerime ve doktoruma çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık