Advert

Oturarak Voleybol Takımı lige hazırlanıyor

Fethiye’de bedensel engelli sporculardan oluşan oturarak voleybol takımı, 11-15 Nisan tarihleri arasına yapılacak olan Türkiye Oturarak Voleybol Ligi’ne hazırlanıyor.

Oturarak Voleybol Takımı lige hazırlanıyor
Oturarak Voleybol Takımı lige hazırlanıyor Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 2616 kez okundu.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü bünyesinde geçen yıl kurulan Fethiye Gençlik Hizmetleri Spor Kulübü Oturarak Voleybol Takımı’nda, cam kemik, spastik ve geçirdikleri kazalar sonucu engelli olan 15 sporcu yer alıyor.

Fethiye Atatürk Spor Salonu’nda hazırlanan 10×6 metrelik özel sahada, 1 metre 15 santimetre yüksekliğindeki filede voleybol oynayan sporcular, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu tarafından bu yıl kurulan Türkiye Oturarak Voleybol Ligi’nin ilk müsabakası için çalışıyor.

Engeli nedeniyle kimisinin dirseğiyle servis kullandığı antrenmanda, kolları olmayan bir sporcu da rakipten gelen topları başıyla vurarak karşılıyor.

Fethiye Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü Oturarak Voleybol Takımı Antrenörü Aycan İnaluk yönetiminde antrenmanlarını sürdüren sporcular, haftada iki gün tekerlekli sandalyeleriyle geldikleri spor salonunda 1,5 saat boyunca ter döküyor.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nun, Türkiye Oturarak Voleybol Ligi kurduğunu ve ligin ilk etabının Fethiye’de yapılacağına dikkati çeken Fethiye Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Harun Reşit Yiğit gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“İlk defa Fethiye’de yapılacak olan Türkiye Oturarak Voleybol Ligi’ne 10 takım katılacak. Türkiye’de 10 takım var. Bu 10 takımdan biriside Gençlik Hizmetleri ve Spor Kulübümüzün takımı. Takımımız daha önce Türkiye şampiyonasına katıldı. Bu ikinci organizasyonları olacak. Müsabakalar 5 gün sürecek. Sporcu arkadaşlarımız burada severek ve büyük bir özveriyle çalışıyorlar. Ben onları engelli olarak görmüyorum çünkü çoğu sağlıklı bir insanın yapmayacağı şeyi burada yapıyorlar.”

Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Serkan Öçalmaz’ın engelli sporcular için servis kolaylığı sağladığını söyleyen Yiğit, “Servisimiz sporcuları evlerinden alacak. Antrenmana getirecek, tekrar evlerine götürecek. Bu anlamda il müdürümüze çok teşekkür ediyoruz. Hedefimiz de arkadaşlarımız bana ilk 3’e girersek ne vereceksiniz dediler. Ben de onlara ilk 3’e girin, herkese çeyrek altın vereceğimizi söyledim” diye konuştu.

Fethiye Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü Oturarak Voleybol Takımı Antrenörü Aycan İnaluk, takımın geçtiğimiz yıl Konya’da düzenlenen Oturarak Voleybol Türkiye Şampiyonası’nda mücadele verdiğini, orada engel derecesi en yüksek takım seçilip, onur madalyası aldıklarına hatırlattı.

İnaluk, takımdaki oyuncuların çoğunun ortopedik engelli olduğunu, aralarında cam kemiği ve spastik engelli sporcuların da yer aldığını belirterek şöyle konuştu:

“Takımımızı yaklaşık 1 buçuk yıl önce kurduk ve 15 sporcumuz var. Haftada 2 gün antrenman yapmaktayız. Arkadaşlarımız özveriyle çalışıyorlar. Tüm sıkıntılara rağmen ellerinden gelen çabayı sarf ediyorlar. Engel derecesi en yüksek takımımız bizim takımımız. O yönden hepsiyle çok gurur duyuyoruz” dedi.

Hedeflerinin ligde adım adım ilerlemek olduğunu söyleyen İnaluk, “Hedeflerimiz doğrultusunda bundan sonra ligde adım adım ilerleyeceğiz. Şuan ilk hedefimiz sahada olmak. Çünkü rakiplerimiz çok güçlü ve yaklaşık 6 senedir voleybol oynayan insanlar. Spor altyapısı olan insanlar. Bizden çok daha iyi sporcular. Bizim ilk hedefimiz onları burada iyi misafir etmek. Ondan sonrada elimizden gelen bütün çabayı sarf edip güzel müsabakalar çıkartmak” diye konuştu.

HABER HÜLYA KULALI

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık