Muğla'nın Artık Bir Turizm Planı Var

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Muğla’da gerçekleşen 16 adet yatırımın yanında ‘Muğla’da Doğa Turizmi ve Master Planı’nın da hazırlandığını açıkladı.

Muğla'nın Artık Bir Turizm Planı Var
Muğla'nın Artık Bir Turizm Planı Var Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 1673 kez okundu.

Açılış ve temel atma törenini ardından Vali Amir Çiçek’i ziyaret eden Bakan Eroğlu, burada Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün de katılımı ile Muğla için yapılacak yeni yatırımlar ve projeler hakkında basın mensuplarına bilgi verdi.

MUĞLA’DA TERAPİ TURİZMİ

AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk ve İl Başkanı İhsan Küreci’nin de hazır bulunduğu toplantıda, 16 adet projenin kemelini attıklarını ve açılışını gerçekleştirdiklerini, projelerin toplam tutarının 38 milyon TL olduğunu açıkladı. Eroğlu, “Muğla turizmde İstanbul ve Antalya’dan geride. Benim gönlüm Muğla’dan ilk sıralarda yer almasından yana. İller arasında bir rekabetin olması gerekir ama Muğla da bu yarışta onlarla baş başa bir yerde yer alsın. Bunun için arkadaşlarımız doğa turizmi dediğimiz tabiat, yayla turizmi gibi bunlar Muğla’da gereği kadar iyi değil. Muğla’nın doğası bu tür etkinlikleri yapmaya çok müsait. Bunun için Doğa Turizmi Master Planı hazırladık. Bu plan ile ilgili bir eylem planı da hazırladık. Eylem planında kem ne yapacak hepsi mevcut. Valilik, Üniversitemiz, Büyükşehir Belediyemiz, Kültür Turizm İl Müdürlüğü, siyasi partilerimiz bir araya gelsin. Bu planın uygulanması konusunda biz Bakanlık olarak her türlü desteğe vermeye hazırız. Bunun sözünü burada veriyorum. Amacımız Muğla’ya gelen turistler çok büyük katkıların bu Muğla’ya ve Muğla insanına sağlanması. Serbest Turizm ve Ticaret Bölgesi, dahi kuralım düşüncesi var. Taylan’da terapi için gidiyorlar. Bizdeki ormanlar onlardan bin kat daha güzel. Fakat Taylan’da gidenler 10 bin dolar bırakıp geliyor. Biz de buralarda terapi ormanından tutun, tabiat turizmi, yayla turizmi ve kanyon turizmi bunları hayata geçireceğiz. Hazırladığımız plan ile ilgili sayın valimizin vereceği talimat ile arkadaşlarımız gelsin tarafların görüşlerini alsınlar ve bu planın uygulamasını hemen başlamamız lazım. Büyükşehir Belediye Başkanımız da bu plana dahil olsun. Doğa turizmi ile ilgili Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel müdürlüğümüzün burada 5 ayrı yer ile ilgili müjdesi var. Biyoçeşitlilik izleme projesi gibi Bafa Gölü Tabiat Parkı yürüyüş yolu düzenlemesi, Milas Tuzla Sulak alanında kuş gözlem projesi, Köyceğiz Yaban hayatı yürüyüş yolu ve seyir noktalarının düzenlemesi, Marmaris Milli Parkı içinde Sığla ormanları Terapi merkezi gibi alanları düzenler isek, turistleri bu alanlara çekebiliriz” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık