Fethiye Geri Dönüştürüyor

Türkiye’nin en çevreci belediyesi ödülüne layık görülen Fethiye Belediyesi 2015 yılında da rekor kırdı. 4.543,000 ton ambalaj atığını toplayan belediye, bu sayede 58 bin 820 adet ağacın kesilmesine engel oldu.

Fethiye Geri Dönüştürüyor
Fethiye Geri Dönüştürüyor Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 1967 kez okundu.

Fethiye Belediyesi’nin büyük önem verdiği geri dönüşüm projesi kapsamında yıl boyunca 3 bin 460 ton kağıt, 353 ton plastik, 660 ton cam, 70 ton metal toplanarak ülke ekonomisine kazandırıldı. 189 ton ömrünü tamamlamış lastiği geri dönüşüm projesi kapsamında toplayan Fethiye Belediyesi, 122.283 Kg Co2 (karbondioksitin) atmosfere  salınımının önüne geçerek, hava kirliliğin azaltılmasını da sağladı.

198 bin litre suyun kirlenmesi önlendi.
Atık madeni ve bitkisel yağ toplama konusunda da başarılı bir yıl geçiren Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, 198 bin litre  bitkisel atık yağı toplayarak, 198 milyar litre temiz suyun kirlenmesinin önüne geçti. Ayrıca ilçemizde faaliyet gösteren madeni atık yağ üreticilerinden lisanslı firma ve toplama araçları ile 51.581 kg madeni atık yağ bu yıl içerisinde geri dönüştürüldü.

“Bir pil 4m² toprak alanı kirletiyor”
Atık pil konusunda çalışmalarına yeni toplama merkezleri oluşturarak başlayan Fethiye Belediyesi, 151 pil toplama alanı daha yaparak, bu yıl 2 bin 704 kg atık pili geri dönüşüme gönderdi. Bir adet pilin 4m² toprak alanı kirlettiği ifade eden Fethiye Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Ali Kıroğlu, kendileri tarafından yapılan geri dönüşüm çalışmaları yanı sıra Fethiyelilerin de bu projeye katılarak sürekli destek verdiğini söyledi. E-Atık sistemiyle de bu yıl büyük başarı elde ettiklerini ifade eden Ali Kıroğlu, 8 ton elektronik atığın lisanslı firmalar aracılığı ile ülke ekonomisine kazandırdıklarını dile getirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık