Girmeler Mağarası Turizme Açılıyor

Muğla'nın Seydikemer ilçesinde bulunan Girmeler Mağarası turizme kazandırılacak.

Girmeler Mağarası Turizme Açılıyor
Girmeler Mağarası Turizme Açılıyor Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 5948 kez okundu.

Mağaranın Likya Bölgesi yerleşim tarihine yönelik önemli izler barındırdığını söyleyen Kaymakam Muammmer Köken, "Höyük kalıntılarında yapılan incelemelerde alanın M.Ö. 9. bin yıl sonlarında iskan edildiği ortaya çıkıyor. Girmeler Mağarası, aynı zamanda Anadolu'nun batısında Mezolitik dönem yerleşimi üzerine Neolitik ve Kalkolitik dönemlerde de yaşam izleri veren sayılı yerleşimlerden biri" dedi.

Seydikemer İlçesi’nin yaklaşık 5 km güneyinde bulunan Girmeler Mağarası yerleşim alanı iki farklı karstik mağara ile mağara girişleri önündeki açık bir düzlükten oluşmaktadır. Doğu yöndeki A mağarasının giriş açıklığı 16 m olup derinliği yaklaşık 40 metredir. Batı yöndeki B mağarası yaklaşık 150 m uzunluğundadır. Her iki mağaranın kuzey yönünde bulunan düzlük alan kare plana yakın olup 80 x 75 m ölçülerindedir. Bu alanda 1985 yılındaki kontrolsüz kazılar esnasında tamamen tahrip edilen bir höyüğün kalıntıları tespit edilmiştir. Girmeler Mağarası prehistorik çağlardan günümüze kadar uzanan süreçte buluntular içermesiyle Likya Bölgesi yerleşim tarihine önemli katkılar sunmaktadır. Höyük kalıntılarında yapılan incelemelerde alanın M.Ö. 9. binin sonlarında iskan edildiğini ortaya koymuştur. Girmeler Mağarası, aynı zamanda Anadolu’nun batısında Mezolitik dönem yerleşimi üzerine Neolitik ve Kalkolitik dönemlerde de yaşam izleri veren sayılı yerleşimlerden biridir. Kalkolitik Dönem sonrası yerleşim izleri büyük oranda tahrip olmuştur. Yüzeye yakın katmanlarda daha çok Demirçağ, Roma, Bizans ve son olarak Osmanlı Dönemi buluntularına rastlanılmıştır.

Seydikemer Girmeler Mahallesindeki Girmeler Kaplıcası’nın turizme açılaması planlanmaktadır. Seydikemer Kaymakamı Muammer Köken Girmeler Mahallesine yaptığı ziyaretlerde köy kahvehanesinde köylülerle toplantı yapıp Girmeler Kaplıcası ile ilgili bilgi alışverişi yaptı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık