Çanakkale Şehitlerini Andık

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 101. Yıldönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma günü etkinlikleri kapsamında Fethiye'de duygusal programlarla dolu anma gerçekleştirildi.

Çanakkale Şehitlerini Andık
Çanakkale Şehitlerini Andık Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 2136 kez okundu.

18 Mart Çanakkale Zaferinin 101. Yılı anma programı kapsamında Fethiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerin hazırlayıp sunduğu “Çanakkale’den Dağlıca’ya” adlı oyun, salondaki izleyicileri gözyaşlarına boğdu.

Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Kaymakam Ekrem Çalık, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Faruk Akıncı, İlçe Emniyet Müdürü Hakan Aşık, Şehit Adnan Ergen’in annesi Hacer ve babası Mehmet Ergen ile kız kardeşi, şehit sivil memur Orçun Munyas’ın annesi Gürsel ve kız kardeşi Elif Münyas, daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

18 Mart Çanakkale Zaferinin 101. Yılı anma programı saygı duruşunda bulunulup ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemini anlatan konuşmanın ardından “Çanakkale’den Dağlıca’ya” adlı oyun sergilendi. Oyunda Çanakkale Savaşı’ndan bölümlerin yanı sıra terör örgütü PKK’nın şehit ettiği asker, polis ve öğretmenlerde anıldı. Öğrencilerin sergilediği oyunda Şırnak’a öğretmen olarak atanan ancak PKK’nın hain saldırısı sonucu şehit olan öğretmen Şenol Akar’ın ve Antalya’da polislik yapan ancak gönüllü olarak Hakkari’ye giden şehit polis Serken Çölkesen’in sahnesi izleyenlerin tüylerini diken diken etti.

ŞEHİT ERGEN’İN ANNESİNİN HIÇKIRIKLARI YÜREKLERİ DAĞLADI

Oyunda Hakkari’nin Dağlıca ilçesinde şehit düşen sözleşmeli er Adnan Ergen’in sahnesinde Şehit Ergen’in annesi Hacer Ergen’in hıçkırıkları salonda bulunanları derin bir üzüntüye boğdu. Gözyaşları ve hıçkırıklar içinde izlenen oyunda Şehit Adnan Ergen’i Tunahan Yılmaz isimli öğrenci canlandırırken, annesi Hacer Ergen’i Gülnur Huylu, babası Mehmet Ergen’i Gökhan Göktaş ve kız kardeşini Berna Akdemir canlandırdı.

Oyunun sonunda sahneye çıkan Mehmet ve Hacer Ergen’e öğrenciler gözyaşları içinde sarılırken oyunu sergileyen öğrenci ve öğretmenlere Ergen ailesi teşekkür etti.

Kaymakam Ekrem Çalık şehit Ergen’in babasına Türk bayrağı vererek “Gençlerimiz o kadar güzel oynadılar ki adeta gerçeği bize yaşattılar. Genç nesil vatan sevgisiyle, millet sevgisiyle dolu. Kurtuluş savaşında, Çanakkale Savaşında okulunu terk edip cepheye koşan gençlere sahip milletimiz aynı hissiyatı, aynı ruhaniyeti şuanda da yaşamaktadır. Kimse ümidini kesmesin. Bu genç nesil bu hissiyata sahip oldukça yeni nesiller milletin bekası için, millet sevgisiyle dolu olunca Türkiye Cumhuriyeti Devletini hiçbir güç yıkamaz” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık