Altın uçtu, düğüncüler pustu

Altın fiyatlarının son 4 yılın en yüksek rakamlarına ulaşması dünya piyasalarını olumsuz etkilerken, en çok da yaklaşan düğün sezonu nedeniyle müşteri bekleyen kuyumcuları ve düğün sahiplerini kara kara düşündürmeye başladı.

Altın uçtu, düğüncüler pustu
Altın uçtu, düğüncüler pustu Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 5161 kez okundu.

Altın fiyatlarının yükseklerde seyretmesi nedeniyle, bazı düğünlerin ertelendiğini, hatta iptallerin bile olduğunu söyleyen Karlık Kuyumculuk Satış Yetkilisi Çetin Bozkurt “Altın fiyatları rekora koşunca, düğün sahiplerinin sesi kısıldı, kapımızı çalmaz oldular. Adeta sus pus oldular” dedi.

24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 118,90 lira, Cumhuriyet altınının satış fiyatı ise 795,00 lirayı bulması, evlilik arifesine giren çiftleri kara kara düşündürmeye başladı. Altının son 4 yılın en hızlı yükselişini göstermesi, düğün hazırlığında olanları gafil avlarken, bazı çiftlerin ise düğün iptaline kadar gittikleri belirtildi.

Altının son 4 yıl içinde en hızlı yükselişini göstermesiyle, gazetemiz muhabiri zor günlerin kurtarıcısı sarı metal altın fiyatlarının Fethiye piyasasına etkisini kuyumculara sordu. Fiyatların yükselmesiyle satışların yavaşladığını belirten kuyumcular, altın fiyatlarındaki yükselişin düğün sezonunu zora sokarak düğün tarihlerinin ertelenmesinden, iptaline kadar etkilediğini söylediler.

Altının ons fiyatı cuma günü 1.279,91 dolar ile 2 Şubat 2015 tarihinden bu yana en yüksek seviyesini gördüğüne dikkati çeken Karlık Kuyumculuk Satış Yetkilisi Çetin Bozkurt, artışın tamamen dünya piyasasıyla ilgili olduğunu, Türkiye’deki olaylardan kaynaklanan bir artış olmadığını vurguladı.

Altının dönemsel bir yükselişte olarak bir süre sonra fiyatların düşerek normal seviyeye ineceğine inandığını söyleyen Bozkurt “Bu yükseliş bizim satışlarımızı etkiledi ama geri alışları arttırdı. İnsanlar karı görünce ellerindeki altınları satıyorlar. Eminim bir süre sonra altın gerileyecek, insanlar tekrar alım yaparak piyasaya hareketlilik getirecektir. Bu yükselişler aynı zamanda altında yatırım yapmanın gerekliliğini gösterdi. Yaklaşık bir ay önce altın satışları 90 lira civarındaydı. O dönemde altın alan kişiler şuanda yüzde 14 civarında TL’ye dönerek güzel bir kar yaptılar. Altın tekrar düştüğünde al sat yaparak ekstra kazanımlar sağlanıyor. Bu da gösteriyor ki altın, yatırımcı için en güvenli ve en güzel liman” diye konuştu.

SARI METALDEKİ ARTIŞ EVLENECEK ÇİFTLERİ KARA KARA DÜŞÜNDÜRÜYOR

118,80 liradan alınan 24 Ayar Külçe Altının gramı 118,90 liradan, 785 liradan alınan Cumhuriyet Ata Lira 795 liradan, 108 liradan alınan 22 Ayar Bileziğin gramı 112 liradan, 770 liradan alınan Lira (Tam) Ziynet 780 liradan, 385 liradan alınan Yarım Ziynet 390 liradan, 191 liradan alınan Çeyrek Ziynet 195 liradan satıldığını belirten Bozkurt şöyle konuştu:

“Altın fiyatlarındaki yüksek fiyatlar evlilik yolunda adım atmak isteyen çiftleri kara kara düşündürüyor. Mart ayıyla beraber düğün sezonuna da girdik ancak evlenecek çiftlerden bazıları düğünlerini erteleme kararı alırken kimi çiftlerde düğünlerini iptal etmek zorunda kaldı. Buda bizim satışlarımızı etkiledi.”

Altında son dönemdeki artışın nedenlerini sıralayan Karaören Kuyumculuğun sahibi Erdal Karaören şöyle konuştu:

“YATIRIM YAPMAK İSTEYENLER ALTINDAN VAZ GEÇMEMELİ”

“Çin’in büyümesine yönelik endişeler, Avrupa Merkez Bankası’nın ekonomiyi canlandırmak için faiz indirimine gideceği yönündeki beklentiler, jeopolitik riskler, dünya ekonomisinin 2016 yılında zayıf seyredeceğiyle ilgili görüşler… Kısacası Dünya piyasalarında yaşanan belirsizlikler altın fiyatlarının yükselmesinde etkili. Tablo bulanık ancak yatırım yapmak isteyenler altından vaz geçmemeli.

Altın, piyasalarda azalan risk iştahının etkisiyle yükselmeye devam ediyor. Son bir ayda, 4 yılın en hızlı yükselişini sergiledi. Altının ons (31 gram) fiyatı yılbaşında 1058 dolar seviyelerindeydi, dün son 14 ayın zirvesi olan 1278 dolara kadar çıktı. Dolar da 2.93’e dayanınca gram altında fiyatlar 120 TL’ye dayandı. Çeyrek altınsa 197 lirayla 200 TL’ye dayandı. Cumhuriyet Altın’ın fiyatı ise bir ara 805 TL’yi gördü.”

Bu sene gram altının 105 liranın altına inmeyeceğine dikkati çeken kuyumcu Karaören “Yaşanan belirsizlikler devam ettikçe altındaki yükselme devam edecektir. Ancak bu yüksek seviyeler altında kar satışı için kullanılabilir” diye konuştu.

HABER HÜLYA KULALI

fethiye düğün altın düğün fotoğrafçısı fatih yılmaz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık