Özgecan Anıtı açıldı

Fethiye Belediyesi tarafından yapımı gerçekleştirilen Özgecan Parkı ve anıtının açılışına katılan Özgecan’ın annesi Songül Aslan, kendisini dinleyenlerin yüreğini titretti. Anne Aslan “Kızımdan sonra da birçok masuk kızımız, kadınımız katledildi. Özgecanlara kıyılmasın!”dedi.

Özgecan Anıtı açıldı
Özgecan Anıtı açıldı Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 4474 kez okundu.

Fethiye’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Özgecan Aslan Parkı’nın açılışı yapıldı. Mersin’in Tarsus İlçesi’nde geçen yıl 11 Şubat’ta eve gitmek için bindiği dolmuşun şoförü tarafından vahşice öldürülen Özgecan Aslan’ın adı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde açılan parkta yaşatılacak; parkta 5 metre boyunda Özgecan Aslan Anıtı da yer aldı.

Fethiye Belediyesi tarafından 2’nci Etap Sahil Bandı’nda yapımı tamamlanan Özgecan Parkı’nın açılışı 8 Mart Dünya Kadınlar Günün’de gerçekleşti. Açılışa Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, eşi Nesrin Saatcı, Özgecan Aslan’ın annesi Songül Aslan, kardeşi Barış Aslan, teyzesi Fethiye Öner, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akif Arıcan, İlçe Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu, AK Parti İlçe Başkanı Kadir Sarıhan, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Gözü yaşlı şekilde Özgecan’ı anlatan Özgecan’ın annesi Songül Aslan, dinleyenlere duygu dolu anlar yaşattı. Özgecan’ın psikolog olmak istediğinden bahseden Aslan şöyle konuştu:

“Özgecan kızımdan sonra vahşi şekilde birçok kadın öldürüldü. Ana olarak dileğim bundan sonra Özgecanlar kıyılmasın, papatyalar koparılmasın, hiçbir ananın ciğeri yanmasın. Bir çocuğun yetişmesinde en büyük rol annenindir. Her evlat önce annesine temsil eder. Erkek evlatlarını Allah sevgisi  ve merhametle büyütün. Allah sevgisi ve merhametle yetişen çocuklar,  bir karıncayı incitemez, bir kadına el dahi kaldıramaz. Özgecan hep ben özelim, hedeflerim var, derdi. Özgecan çok çalışkandı, çok çalışırdı. Hep iyi bir psikolog olmak ister, dünyadaki herkesi iyileştireceğim derdi. Maalesef Özgecan’ım hedeflerini gerçekleştiremedi.

ÖZGECAN ADINA REHABİLİTASYON MERKEZİ KURMAK İSTİYOR

Onun adına hep birlikte rehabilitasyon merkezi kurmak istiyoruz. Bu konuda devletimizin ve tüm halkımızın desteklerini bekliyorum. Özgecan yazıp 1396’ya SMS atarak 5 TL karşılığında, Özgecan isimli rehabilitasyon merkezini kurup, kızımın dileğini gerçekleştirmek istiyorum. Çünkü kadınlara şiddet gösteren erkeklerin eğitilmesi lazım…”

“BENİM KIZIM BİR MELEK OLDU…”

Kızını sık sık rüyasında gördüğünü söyleyen Aslan “Benim kızım bir melek oldu. Sık sık rüyama giriyor ve ‘anne ben ölmedim, yaşıyorum, üzülme. Ben melek oldum’ diyor. Ben kızımın çok iyi bir yerde olduğuna inanıyorum. Çünkü benim kızım çok temiz kalpli bir insandı” diye konuştu.

“FETHİYE’MİZİN EN GÜZEL YERİNE TÜRKİYE’NİN YÜZ KARASI AYIBINI DİKTİK!”

Özgecan adına yapılacak her şeyde Fethiyelilerin her türlü desteği vereceğini belirten Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı “Özgecan artık sadece sizin değil, bizimde kızımız. Şerefsizliğin, kepazeliğin zihinlerden silinmemesi adına yapılan bir anıt bu! Gönül arzu ediyordu ki şerefli bir şeyler yapalım, güzel işler için açalım… Ama maalesef böyle oldu.  Özgecan sadece bir sembol. Özgecan bütün tacize, tecavüze, dışlanmaya, cinsel tacize uğramış tüm kadınların bir sembolü oldu. O yüzden bu anıt sadece Özgecan için değil, şiddete, saldırıya uğrayarak yaşamını yitiren bütün kadınların unutmaması için yaptık. Fethiye’mizin en güzel yerine Türkiye’nin yüz karası ayıbını diktik!” diye konuştu.

Yapılan Özgecan Parkı’nın fikir aşamasında Özgecan’ın ailesini üzmekten çekindiklerini , ancak Songül Aslan ile görüştükten sonra bu fikrin güçlenerek filizlendiğini anlatan Saatcı şöyle konuştu:

“Uğruna romanlar, şiirler yazılan kadınlar nasıl oluyor da bir öç alma aracı, kinimizi, nefretimizi bedeninde giderme çalıştığımız bir varlığa dönüşüyor? Bunu sadece toplumsal ve dinsel değerlerle ölçemeyiz. Daha derinlerde bir şeyler var… Eğitim düzeyi mi? Onu geçeceksiniz. Kadın konuk evinde eğitimli kadın kardeşlerimizin başlarına neler geldiğini ben görüyorum, kocaları da üniversite mezunu. Gelenek mi? Hangi Türk geleneğinde öz kızına, çocuğuna, yeğenine göz koymak var mı, öldürmek var mı? Bu nasıl bir gelenek? Dinsel öğretiler mi? Atatürk’ün bir fotoğrafı var. 9 yaşındaki kız çocuğunu dizine oturtmuş bir şeyler öğretiyor. Birde bir meczup var 9 yaşındaki çocukla evlenmek için resim çektiriyor. Yani sadece din de eğitim de yetmiyor. Bunları anlata anlata, konuşa konuşa, doğruyu ortaya çıkararak, yanlışa da ceza vererek bunları ortadan kaldıracağız.”

“Toplum olarak duyarsızlaşan, kör sağır, dilsizi oynayan ve her gün dinamitlenen değerlerine sahip çıkamayan bizi, yani suçlu olan bizleri aynanın karşısına geçirmek için buraya toplandık” diyen Saatcı şöyle konuştu:

“Işıklar ülkesi Fethiye’de bu anıt ahlaksızlığın ve umutsuzluğun doğduğu karanlığa karşı yakılmış bir ışıktır. Hem benim canımı yakacaksın, ciğerimi söküp alacaksın sonra seviyorum diyerek, kravat takarak, iyi hal indirimi alarak toplumsal vicdanı kanatmaya devam edecektir. Küçük çocuklarımıza tecavüz, genç kızlarımızın katledilmesi, ırzına geçilmesi gibi konularda halkımıza soralım. Acaba kadına, çocuğa, genç kızlarımıza şiddetin, tecavüzün karşılığı halkın vicdanında neymiş görelim” ifadelerini kullandı.

“O GÜZEL KIZ, BİR AİLENİN KIZIYDI, ŞİMDİ BİR MİLLETİN KIZI”

Saatcı “Özgecan psikolog olmak istiyordu. Belki de bu toplumsal yaralarımıza parmak basacak bir noktaya gelecekti… O güzel kız bir ailenin kızıydı, şimdi bir milletin kızı. Anadolu topraklarının ruhunu taşıyan, namusu için canını veren, toprak gibi kömür karası gözlü, bu toprağın insanları gibi masum bakışlı melek kızımız için söylenecek çok söz varda söylesem faydası yok sussam gönül razı değil” diye konuştu.

HABER HÜLYA KULALI

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık