Seydikemer'in mahalle sayısı arttı

Pazar günü muhtarlık seçimlerinin ardından resmen mahalle statüsü kazanan Yayla Eldirek Yayla Karaçulha ve Yayla Dont ile birlikte ilçedeki mahalle sayısı da 61’den 64’e çıktı.

Seydikemer'in mahalle sayısı arttı
Seydikemer'in mahalle sayısı arttı Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 2759 kez okundu.

Önce Yayla Eldirek ve Yayla Karaçulha, ardından Yayla Dont sakinleri; Seydikemer Belediye Meclisine sundukları 500’ü aşkın imzalarla 2015 yılında mahalle statüsüne geçmek için başvuruda bulundu. Bu güne kadar yayla yerleşkesi statüsünde bulunan 3 mahallenin bu talebi belediye meclisinde görüşülerek oy birliği ile karara bağlandı. Ardından İçişleri Bakanlığı nezdinde başlayan yazışmalar sonunda 3 yerleşimin de başvuruları incelenerek onaylandım ve 6 Mart Pazar günü de muhtarlık seçimleri yapıldı.

İLÇE PROTOKOLÜ SEÇİMİ YAKINDAN TAKİP ETTTİ

Her 3 mahallede de kıyasıya bir seçim heyecanı yaşanırken, Seydikemer Kaymakamı Muammer Köken, Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz ile Başkan Yardımcıları Mustafa Karakuş ve Hüseyin Turhan, Seydikemer Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Güven ve çok sayıda basın mensubu, seçimleri takip etti. Oy kullanma merkezleriniz ziyaret eden Kaymakam Köken ve Başkan Yakup Otgöz ile beraberindekiler, vatandaşlara hayırlı olsun dileklerinde bulundular.

BAŞKAN: MAHALLE SAYIMIZ 61’DEN 64’E YÜKSELDİ

Seçimlerle ilgili kısa bir değerlendirmede bulunan Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, “Seydikemer, Büyükşehir yasası ile birlikte İlçe oldu. Bu arada 3 tane mahallemiz de, Yayla Karaçulha, Yayla Eldirek ile Yayla Esenköy’ün adı da Yayla Dont olarak geçildi; onların isteği üzerine. Önce belediye meclisinden geçti, İçişleri Bakanlığı onaylanıp geldikten sonra bugün de 6 Martta seçim oldu. Bugün seçim var, kendini yönetecek insanları, muhtarları, 3 mahallemiz de seçecek. Seydikemer’in de 61 olan mahallesi 64 oldu. Bu seçimin 3 mahallemize, Seydikemer’e, Muğlamız’a hayırlı olmasını diliyorum.

KAYMAKAM: MAHALLESİNE SAHİP ÇIKSINLAR

Seçimleri değerlendiren Seydikemer Kaymakamı Muammer Köken ise yeniden yeni ilçe oldukları için yapılanma aşamasında olduklarının altını çizerek “ Bazı köylerimizin mahalleye dönüşmesiyle  Fethiye’ye bağlı mahallelerimiz de  oluşmuştu. Buda hizmet bakımından sıkıntılar doğuruyordu. Arkadaşlarımız birleştiler kendileri bir mahalle oluştu. Çünkü Fethiye’ye 100 km öteden hizmetin götürülmesi son derece sıkıntılıydı. Seçimlerin herkese hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Yazın da buraya kamu hizmetlerinin gelmesi için biz de elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Vatandaşlarımızın da özellikle memleketine, mahallesine sahip çıkıp; burada oturuyorsa ise burada kalmalarını rica ediyoruz” dedi.

TECRÜBELİ İSİMLER MUHTAR SEÇİLDİ

Seydikemer’in en uzak kırsalın da yapılan muhtarlık seçimlerini takip eden bir başka isim olan Seydikemer Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Güven de “3 mahallemizin muhtarlık seçimleri olmaktadır.  Biz de Seydikemer Muhtarlar  Derneği olarak adaylara  ve kazanacak olan arkadaşlarımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bu amaç ile gezi yapıyoruz. Mahallelerimize, mahalle muhtarlığımıza, ilçemize, ilimize ve memleketimize hayırlı olsun” dedi. Büyük bir çekişmeye sahne olan muhtarlık seçimlerini ise resmi olmayan sonuçlara göre Yayla Karaçulha’da Mustafa Dıramsız, Yayla Eldirek’te Ali Acar ve Yayla Dont’ta ise Mustafa Köse kazandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık