FTSO, Muğla Milletvekillerini Bir araya Getirdi

FTSO tarafından düzenlenen yemekte ilk kez bir araya gelen Muğla Milletvekilleri bölgesel kalkınmaya katkıda bulunacak projelere sonuna kadar destek vereceklerini dile getirdiler. İktidar partisi milletvekili Hasan Özyer, bürokraside sıkışan tüm kanalların önünü açarız dedi.

FTSO, Muğla Milletvekillerini Bir araya Getirdi
FTSO, Muğla Milletvekillerini Bir araya Getirdi Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 3472 kez okundu.

Muğla milletvekilleri FTSO Yöneticileri tarafından gündeme getirilerek destek istenen başta Babadağ Teleferik Projesi, Kaya Köyü’nün imarı ve Fethiye Üniversitesinin kurulması gibi projelerin sonuca ulaştırılması için destek vereceklerini dile getirdiler.

FTSO’nun organizasyonu, Muğla milletvekillerinin seçilmelerinin ardından ilk kez bir araya gelmelerini de sağladı.

FTSO tarafından bölgesel kalkınmaya katkıda bulunacak, İlçemize artı değer katacak üç temel projenin tamamlanması konusunda destek istenmesi amacıyla Ankara’da Muğla’nın milletvekilleri Ak Partili Hasan Özyer, Nihat Öztürk, CHP’li Ömer Süha Aldan, Nurettin Demir ve Akın Üstündağ ile MHP’li Mehmet Erdoğan, MUTSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Karakuş, Orman Genel Müd. Ydr. Ahmet İpek,  Orman Genel Müdürlüğü Odun Dışı Hizmetler Daire Başkanı Emin Şimdi’nin katıldığı yemek oldukça samimi bir atmosferde geçti.

Milletvekilleri ile yapılan buluşmanın her yıl yapılması ve bölgemiz için yapılan çalışmaların hangi aşamada olduğunun görüşülmesi fikri kabul gördü.

 

Arıcan Destek İstedi

Yemekte bir konuşma yapan FTSO Başkanı Akif Arıcan, bölgesel kalkınmaya katkıda bulunacak projelerin sonuca ulaşması için çaba sarf ettiklerini belirterek Muğla milletvekillerinin desteğini beklediklerini söyledi. Oda olarak Fethiye İşletme Fakültesi binasının tamamlanması için daha önce 230 bin lira destek verdiklerini belirten Arıcan “Binayı bu konuma getirmek için ciddi mücadele verdik. Dekanımızı da yanımıza alarak işadamlarından bağış topladık. Bu noktaya kadar getirdik. Ancak daha çok ciddi desteğe ihtiyacımız var. Fakültenin bir an önce tam kapasiteyle eğitim öğretime başlamasını istiyoruz ” dedi.

FTSO Genel Sekreteri Füsun Şahin Babadağ Teleferik projesiyle ilgili sunumunda, projenin geldiği nokta hakkında bilgi verdi. İlk alındığı dönemde bakanlık tarafından açılan ihaleden, ÖÇKK’nın Orman bakanlığından alınıp Tabiat varlıklarını Koruma Kurulu olarak Çevre ve şehircilik bakanlığına verilmesinin Babadağ Teleferik Projesine getirdiği sıkıntılara kadar detaylı olarak bilgi veren Şahin, projenin tamamlanmasıyla bölgeye ciddi kazanımlarının olacağını söyledi.

Şehir Plancısı Ercan Çınaroğlu ise Kaya Köyünün imarı ve Fethiye Üniversitesinin kurulması ile ilgili yürütülen çalışmalar ve gelinen nokta konusunda sunum yaptı. Sunumların ardından kruvaziyer limanın yapılması hakkında bilgi verildi.

 

Sunumların ardından iktidar milletvekilleri başta olmak üzere tüm milletvekilleri FTSO Yöneticileri tarafından gündeme getirilerek destek istenen başta Babadağ Teleferik Projesi, Kaya Köyü’nün imarı ve Fethiye Üniversitesinin kurulması gibi projelerin sonuca ulaştırılması için destek vereceklerini dile getirdiler.

 

Ana Muhalefet Desteğe Hazır

CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Fethiye’nin bugüne kadar devletten yeterli yatırımı alamadığını belirterek “Fethiye’nin bir çocuğu olmaktan gurur duyuyorum. Fethiye’miz 1953 yılından buna gelişme konusunda büyük gayretler içerisinde olmuş ama yeterince yatırım fırsatı yakalayamamıştır. Turizme de biraz geç başlamış; tarıma dayalı bir gelişme söz konusu olmuştur. Ticaret Odamızın başkanı ve yönetim kurulu üyeleri bu projeleri yürütmek için büyük bir çaba sarf ediyorlar. Yapılanları bölge milletvekili olarak yakınan izliyorum. Titiz bir şekilde, bir üzümlü dastarı dokur gibi ince ince çalışıyorlar. Bizler anamuhalefet partisi milletvekilliğinin ötesinde değerli milletvekili arkadaşlarımıza her türlü yardımı yapacağımızı söylüyorum. Gerekirse ilgili bakanlara birlikte gideriz. Ortak bir kamuoyunun oluşturulması da bu meseleye bir ivme katacaktır. Gerekirse bu konuyu genel kurulda da dile getiririz. Teşekkür de ederiz. Önemli olan bölgemize yatırımlar olsun. Fethiye üniversitesi projesi, Kaya Köy’ün imar konusu çok önemli. Kaya Köy ne kadar tedbir de alınca her sene mantar gibi yeni binalar çıkıyor. Biz bu konularda vekillerimizin yanında olduğumuzu belirtmek istiyorum” diye konuştu.

Mehmet Erdoğan kruvaziyer limanın üzerine gidilmesi gerektiğine dikkat çekerek  “Öncelikle bu akşamki organizasyon için teşekkür ediyorum. Gerçekten bazı hususları biliyorduk biz de bundan sonra üzerimize düşen ne varsa, şimdiye kadar olduğu gibi yaparız. Projeler hepsi çok güzel. Fethiye’de bir üniversite olmadığı için gerekli finansman Muğla üniversitesi üzerinden yapılıyor. Muğla Üniversitesinin finansmanı yakın bir zamana kadar Sıtkı Koçman Vakfı tarafından oldu. Sıtkı Koçman’ın vefatının ardından Vakfın kaynaklarındaki azalma oldu. Fethiye Üniversitesinin hayata geçmesi için mutlaka Muğla Sıtkı Koçmam Üniversitesinin kaynakları arttırılmalı. Kruvaziyer liman yapımı üzerine gidilmesi gereken konulardan biri. Bu proje sadece Fethiye’yi değil tüm Muğla’ya katkı sağlayacak. Muğla sınırları içinde bu düzeyde bir liman yok. Ayda 5-10 geminin gelmesi sadece Fethiye değil; Ortaca, Dalaman, Köyceğiz’in de şeklini şemalini değiştirir. Turizm işinde bir konunun altını çizmek lazım. Çok yatak çok turizm değil. Yaptığımız yatağı en çok para kazanacak şekilde kullanmamız lazım. Turizmin sadece tesise değil bölgenin tamamına yayılmasını sağlamamız lazım.

Muğla tarımsal alanda da çok ciddi üretim yapıyor. Bunun gelecek günlerde teknoloji ile birlikte daha da ileri gitmesi mümkün amma velakin bugün Muğla’ya gelen bir vatandaşın Muğla markası ile ne zeytin alması mümkün, ne bal alması mümkün, ne yağ alması mümkün, ne domates alması mümkün. Portakalımızın üzerine Finike etiketi vuruluyor. Limonumuzun üzerine Mersin, domatesimizin üzerine Antalya etiketi vuruluyor. Muğla, Fethiye etiketi ile etiketlendirilecek yatırımları da mutlaka gerçekleştirmemiz lazım. Muğla’ya gelen turizm giderken çantasına bunlardan bir tane koysun geleceklere de önerebilsin” dedi..

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık