Fethiye’ye Tsunami Uyarı Merkezi kuruldu

Türkiye’nin 1’nci derece deprem bölgesinde yer alan Muğla’nın Fethiye ilçesine, olası bir tsunami felaketini önceden haber verecek merkez kuruldu. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından Avrupa Birliği Ortak Araştırma Komisyonu tarafından hibe edilen Tsunami Uyarı sistemi Karagözler Mahallesi’ne yerleştirildi.

Fethiye’ye Tsunami Uyarı Merkezi kuruldu
Fethiye’ye Tsunami Uyarı Merkezi kuruldu Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 3321 kez okundu.

Avrupa birliği ortak araştırma komisyonunun hibe olarak Türkiye’ye gönderdiği Tsunami ölçüm cihazlarının erken uyarı sistemi olarak İtalya ve İspanya’ya 2, Romanya’ya 3, Yunanistan’a 1 adet kurulduğu Türkiye’de ise Fethiye körfezi olmak üzere Çeşme, Foça ve Antalya Kemer’e kurulacağı bildirildi. Cihazın Tsunami dalgası gelip gelmediğini ve uyarıyı teyit etmek için kurulduğu bildirilerek Kandilli Rasathanesi’nden uyarıların izleneceği belirtildi.

Merkezin kurulumu Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Jeofizik Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Ceren Özer Sözdinler ve İtalyan Nükleer Mühendis Alessandro Annunziato’nun katılımı ile yapıldı. Kurulan Tsunami Uyarı Merkezi sayesinde tsunami dalgası gelip gelmediğinin teyit edileceği öğrenildi.

TSUNAMİ UYARILARI KANDİLLİ RASATHANESİ’NDEN İZLENECEK

Fethiye’nin birinci derece deprem bölgesi olduğuna dikkati çeken Fethiye Belediyesi Jeofizik Mühendisi Sadi Çidem, sistemin AB tarafından hibe edildiğini açıkladı. Tsunami Ölçüm Cihazını Fethiye körfezi kıyısına yerleştirdiklerini anlatan Çidem, “Fethiye’de Şövalye Adası nedeniyle tsunami riskinin yüzde 1 civarında. Ancak Çalış plajı, Kumluova ve Dalaman açıklarının risk altında. İnşallah deprem ve tsunami olmaz. Fethiye’ye kurulan bu cihaz sonuçları Kandilli Rasathanesi tarafından devamlı izlenecek. Olası bir durumda Tsunami uyarısı yapılacak.” diye konuştu.

deprem tsunami felaket fethiye muğla
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık