AKUT, UMKE ve itfaiye el ele

İl Sağlık Afet ve Acil Durum Planı ve Hastane Afet Planı uygulama yönergesi uyarınca hastanelerin afet ve olağan dışı durumlara karşı hazırlıklı olmaları kapsamında, Fethiye Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde yangın tatbikatı düzenlendi.

AKUT, UMKE ve itfaiye el ele
AKUT, UMKE ve itfaiye el ele Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 2507 kez okundu.

Senaryo gereği, merkezde likit ve gaz patlaması sonucu yangın çıktı. Durum, itfaiye ve kurtarma ekiplerine bildirildikten sonra merkezdeki insanlar tahliye edilerek güvenli bölgeye taşındı. Kısa sürede olay yerine gelen itfaiye yangına müdahale ederken, 112 Acil Sağlık ekipleri de yaralılara ilk müdahalelerini yaptıktan sonra hastaneye sevk etti. Merkezin üst katlarında dumandan etkilenerek mahsur kalan 2 kişi için AKUT ve UMKE ekipleri bölgeye sevk edildi. Binanın güvenli olduğu bilgisine ulaşan ekipler, mahsur kalan yaralıları tahliye etmek için merkezin teras katına taşıdı. AKUT ve UMKE, teras katına halatlar yardımıyla kurdukları istasyon ile yaralıları tahliye etti.

Muğla Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Rıza Murat Himoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, afet ve felaketlerin insanların hatırlamak istemedikleri olayların başında geldiğini söyledi. Bu nedenle uzun yıllar kendilerini afet ve felaketlerden soyutlamış gibi yaşadıklarını aktaran Himoğlu: “1999 yılında yaşanan Marmara depremi ‘bir musibet bin nasihatten iyidir’ tabiri gibi bize çok güzel bir ders oldu. O afeti yaşadıktan 3 gün sonra doğru düzgün bilgi almaya başlayabildik. Oraya ulaşma ertesi günü buldu. Maalesef ki, kötü bir anı oldu. Şimdi görüyorum ki, birçok kurum bir arada güzel tatbikatlar oluşturarak felaket ve afet anlarında acil olarak nasıl davranılacağını önceden planlayıp organize ediyor. Bu şekilde hasarda en aza indiriliyor.”

Fethiye Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Erdinç Ünal ise doğal afetlere karşı hazırlıklı olmak adına tatbikat yaptıklarını belirtti. Ünal: “Tatbikatta AKUT, UMKE, itfaiye ve sağlık ekiplerinin koordineli bir şekilde çalışarak olası afet durumlarında nasıl hareket etmelerini tatbikatta bire bir gördük. Bu tür tatbikatlarla personelin bilgi, beceri ve deneyimlerini artırarak, afet ve olağan dışı durumlara karşı hazırlıklı olunmasını hedefliyoruz. Tatbikatta emeği geçen herkese teşekkür ederiz” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık