Türkmenistan’a kurulacak en büyük sera Fethiye’den

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yürütülen proje kapsamında Türkmenistan'daki Niyazov S. A Türkmen Tarım Üniversitesi'ne kurulacak ilk modern sera Muğla’nın Fethiye ilçesinden tırlarla Türkmenistan'a gönderildi.

Türkmenistan’a kurulacak en büyük sera Fethiye’den
Türkmenistan’a kurulacak en büyük sera Fethiye’den Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 3303 kez okundu.

 TİKA'nın yürüttüğü proje kapsamında Türkmenistan'daki üniversiteye hibe edilecek modern sera işinin 343 bin dolarlık ihalesini işadamı Sistem Sera Şirketi’nin Mehmet Şal aldı. Fethiye'de imal edilen ve bin 500 metrekarelik alana uygulanacak modern sera malzemeleri Türkmenistan'a gönderilmek üzere tırlara yüklendi.

İşadamı Makine Mühendisi Mehmet Şal, gazetecilere yaptığı açıklamada, TİKA tarafından yürütülen proje kapsamında kurulacak modern seranın Türkmenistan'a hibe olarak verileceğini söyledi. Şal, bin 500 metrekare net alan içerisine uygulanacak seranın Türkmenistan'da bir ilk olacağını ifade etti.

Projenin tüm bedelinin Türkiye Cumhuriyeti tarafında karşılanacağını kaydeden Şal, "Bu üniversiteye bir bağıştır. Modern bir seradır, örnek bir seradır. Bu sera Türkmenistan'da çoğalacaktır. Çünkü hiç yok gibi. Seranın kurulumunu kendimiz yapacağız. Serada ürünün üretilmesi için de ziraat danışmanı 2 arkadaşım orada olacak. Bütün gübre, ilaç, tohum her şey buradan gidecek ve 1 yıl içerisinde öğrencilere biz bunu öğreteceğiz" dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık