Uçak krizi Rus pazarını durma noktasına getirdi

Rusya ile yaşanan uçak düşürme krizi Muğla’nın Fethiye ilçesindeki turizmcileri tedirgin ediyor. 2015 yılında yüzde 25 kayıp yaşayan ve 2016 turizm sezonu için Rus pazarından umudunu kesen turizmciler, Çin pazarına yönelmeye başladı.

Uçak krizi Rus pazarını durma noktasına getirdi
Uçak krizi Rus pazarını durma noktasına getirdi Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 2204 kez okundu.

umudunu kesen turizmciler, Çin pazarına yönelmeye başladı.

Türkiye’nin Almanya’dan sonra ikinci büyük turizm pazarı olan Rusya, vatandaşlarına Türkiye’ye gitmemeleri konusunda uyarıda bulundu. Tur operatörlerinin Türkiye’ye yönelik operasyon yapılmaması yönünde açıklamalarda bulunan Rus yetkililer, Türkiye’ye kendi imkanlarıyla gelen vatandaşlara da bir an öce dönmeleri çağrısında bulundu.

Türkiye’nin sınırlarını ihlal ettiği gerekçesiyle düşürülen Rus uçağının ardından, iki ülkenin liderleri sert cümlelerle açıklamalara devam ederken turizmciler yaşanan gerginlikten kaygılı. Fethiye Otelciler Birliği (FETOB) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Yavuz Torunoğulları, Rusya pazarını kaybetmeyi göze alamayacaklarını belirtti. Sorunların diyalog ve uzlaşmayla çözülmesi gerektiğini dile getiren Torunoğulları,  Türkiye ile Rusya arasında özellikle tarım ve turizm alanında yoğun bir ilişkinin yaşandığına dikkati çekti. Torunoğulları, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’un Rus vatandaşlarının Türkiye’yi ziyaret etmeme tavsiyesinde bulunmasının Türk turizmcileri endişelendirdiğini söyledi.

“KRİZ DEVAM EDERSE OTELLER KAPANIR”

2015 yılının Rusya pazarı olarak bakıldığında yüzde 25’lik eksiyle kapatıldığını kaydden FETOB Başkanı, bunun ana sebebi olarak Ruble’nin Euro ve Dolar karşısındaki gerilemesini gösterdi. Bütün bunların üzerine uçak düşürme olayının olması ile Rus pazarının durma noktasına geldiğini açıklayan Yavuz Torunoğulları, “Bugün özellikle Antalya’nın Kemer gibi bölgeleri için bu bir faciadır ve belkide oteller kapanma noktasına gelecektir. Bunun için biz hem kendi hükümetimize hem de Rusya hükümetine çağrıda bulunmak istiyoruz. Sorunlar diyalog ve uzlaşmayla çözülsün. Sonuçta biz Rusya’yla her açıdan müttefikiz, komşuyuz. Ciddi ticari ilişkilerimiz, insan ilişkilerimiz var.” dedi.

“RUS FUARLARINDAN SONUÇ ALAMAYIZ”

Torunoğlları, Rus pazarı yerine Çin pazarına yönelik yatırımların artırılabileceğine işaret ederek daralan pazarların başka pazarlarla telafi edilmesi gerektiğini de söyledi. Bu konuda GEKA’nın ve belediye başkanlarının Uzakdoğu pazarına yönelik çalışmalarını doğru bulduğunu ifade eden Torunoğulları: “Mutlaka ama mutlaka Çin pazarına yönelik çalışmalar yapılmalı. Şuan için Rusya’da yapılması düşünülen fuarlar ve tanıtımlar sonuçsuz kalacaktır. Rusya’yla kriz en yüksek noktada. Yapılan açıklamada deniliyor ki operasyonları durdurun. Yani şuanda operasyonların fiziki olarak durdurulması yönünde talimat var. Bundan sonra olacak gelişme bence pozitif olur. Bir iki karşılıklı ödün verilip diyalog sağlanırsa bundan sonraki gelişmeler kesinlikle sektöründe ülkemizin de lehine olacaktır. Ama bizim bu koşullar altında Rusya için stant kiralamamız ya da orayla ilgili hazırlık yapmamız açıkçası boşuna uğraş olur. Ama biz Rusya’dan da vaz geçecek değiliz. Mutlaka gitmeliyiz. Eğer fuar yoluyla gidemiyorsak başka yolla gidip, oradaki ilişkilerimizi kurup bir şekilde tanıtımımızı yapmak durumundayız” diye konuştu. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık