Babadağ’da 2016 hedefi 130 bin atlayış

Dünyanın en iyi yamaç paraşütü merkezleri arasında gösterilen Fethiye ilçesindeki Babadağ'dan, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 28 artışla 118 bin 971 uçuş yapıldı. Geçtiğimiz yıl konulan 100 bin hedefinin 10 ay içinde geçilmesi üzerine 2016 beklentileri 130 bin uçuş olarak belirlendi.

Babadağ’da 2016 hedefi 130 bin atlayış
Babadağ’da 2016 hedefi 130 bin atlayış Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 2437 kez okundu.

Muğla'nın Fethiye İlçesi'nde yamaç paraşütünde dünyanın en iyi atlayış pistleri arasında gösterilen Babadağ bu yıl atlayış rekoru kırdı.  Bin 900 ila bin 200 kodundaki 4 uçuş pisti ile hizmet veren Babadağ'dan 2015 yılının ilk 10 aylık periyodunda 118 bin 971 atlayış gerçekleştirildi. Bu sayı geçtiğimiz yılın ilk 10 ayında kaydedilen 92 bin 637 atlayışın yüzde 28 daha fazlasına denk düşüyor. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) ve Fethiye Güç Birliği Başkanı Akif Arıcan, yıl sonuna kadar 120 bin sayısına ulaşacaklarını belirtti. Arıcan, Bölge esnafına da katkı sunan ve kış aylarında da ilçe merkezindeki otellerin açık kalmasını sağlayan yamaç paraşütü atlayışları ile ilgili 2016 hedeflerinin 130 bin atlayış olduğunu açıkladı.

Babadağ'ı Türkiye’nin dünyaya açılan bir pencere olarak gördüklerini anlatan Arıcan, şöyle konuştu: "Geçen yıl hizmete açılan bin 200 pistinin Fethiye’de 12 ay turizmin gelişmesinde önemli rol oynadı. İnşallah bu böyle devam edip gidecektir. Bu kadar uçuş sayısı içerisinde tandem (ikili) uçuşta hiç bir ölümlü kaza olmadı. Ancak, single (tekli) uçuşta zaman zaman ölümlü kazalar yaşanıyor. Ama bu bizim elimizde değil. Burada çevre düzenlemesini, alt yapıyı elimizden geldiğince en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Temennimiz hiç ölüm olmadan bu yılı geçirmek.”

 

ÇİNLİ TURİSTLER KIŞINDA GELMEYE DEVAM EDECEK

Ölüdeniz Yamaç Paraşütü Kooperatif Başkanı Celal Yıldız da yamaç paraşütü faaliyetinde bu yıl, geçen yıla oranla rekor sayıda uçuş gerçekleştiğini dikkati çekerek, uçuş sayılarının artmasının Fethiye bölgesine ekonomik olarak önemli katkılar sunduğunu aktardı.

Yıldız, "Özellikle Çinli turistlerin buraya çekme konusunda yamaç paraşütünün etkisi çok büyük. Fethiye ve Ölüdeniz esnafı bundan faydalandı. Diğer bütün turizm şehirlerinin gözü burada oldu. Hepsi Çinli turistin neden Fethiye’ye gittiğini merak etti. Onlar buraya sadece uçmak için geliyorlar ve bütün Fethiye bundan faydalanıyor" dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık