Öğrenciler oyuncak silah verip, kitap aldılar

Muğla’nın Fethiye ilçesinde Arkadaşım Kitap Derneği (ARKİD) tarafından düzenlenen "oyuncak silahını getir, kitabını götür" kampanyası kapsamında, ilkokul öğrencilerine 600 hikaye kitabı dağıtıldı.

Öğrenciler oyuncak silah verip, kitap aldılar
Öğrenciler oyuncak silah verip, kitap aldılar Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 2552 kez okundu.

Bu yıl 6'ncısı düzenlenen etkinlikte, ilçedeki ilkokul öğrencileri Salı Pazarı Meydanı'nda toplandı. Öğrenciler, üzerinde "oyuncak silahla değil, kitaplarla büyütün bizi", "oyuncak silahlar şiddetin tohumudur" ve "her kitap yeni bir dünyadır" yazan pankartlar taşıyarak Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi'ne kadar yürüdü. Bazı öğrenciler burada kurulan stantlara oyuncak silahlarını bırakarak kitaplarını aldı.

Arkadaşım Kitap Derneği Başkanı Sıddık Sönmez, gazetecilere yaptığı açıklamada, Fethiye'de 6 yıl önce başlattıkları kampanya kapsamında 600 kitabı çocuklara ulaştırmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Desteklerle bu kampanyayı yapabildiklerini ve Fethiye’deki bir çok Sivil Toplum Kuruluşu’nun desteklerini beklediklerinin altını çizen Sönmez, bugüne kadar 10 binden fazla kitap dağıtıp, yaklaşık 5 bin oyuncak silah topladıklarını dile getirdi. Sönmez: “Amacımız çocukların oyuncak silahla değil, kitapla büyümelerini sağlamak” diye konuştu.

Kitapçı Cumhur Durmaz ise özellikle 3-4 ve 5'inci sınıf öğrencilerinin okuyabilecekleri ve keyif alabilecekleri kitapları seçtiklerini anlattı. Kitapları yüz temel eserden seçmeye dikkat ettiklerini belirten Durmaz, bu tür kampanyaların çocuklara kitap sevgisi aşılaması bakımından önemli olduğuna dikkati çekti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık