Fethiye Belediyesi,vatandaşlara aşure dağıttı

Fethiye Belediyesi Muharrem ayı münasebetiyle belediye binasına gelen vatandaşlara aşure dağıtımı yaptı. Her yıl aşure gününde geleneksel olarak yapılan dağıtım, Belediye hizmet binasında gerçekleşti.

Fethiye Belediyesi,vatandaşlara aşure dağıttı
Fethiye Belediyesi,vatandaşlara aşure dağıttı
Bu içerik 1246 kez okundu.

Fethiye Belediyesi'nde yapılan aşure dağıtımı, vatandaşlar tarafından ilgiliyle karşılanırken, “Muharrem ayımız mübarek olsun” yazılı afişlere de yer verildi.

Kendi elleriyle aşure dağıtan Başkan Saatcı, vatandaşların Muharrem ayını da kutladı.

Başkan Saatcı,"Muharrem ayı, hele ki Muharrem'in 10'u, Kerbelâ şehitlerimizin Yezid tarafından katledildiği, Hz. Hüseyin'in, Peygamber Efendimizin torununun, Hz. Ali'nin çocuğunun katledildiği ve 70 tane Ehlibeyt'in öldürüldüğü gün. Aslında acıyı bal eyledim diye bir tabir vardır bizde. Sanki bu bir yerde, yani acıyı bal eylemek, acının üzerine bir şeyler bastırmak, acıyı dindirmek için yapılmıştır. Muharremin 10'unda, aşure günü ile ilgili de Hz. Adem'in tövbesinin kabul edilmesi, Hz. İbrahim'in Nemrut'un ateşinden kurtulması, Hz. Musa'nın denizi yararak Firavun'dan kurtulması, Hz. Nuh'un gemisinin Nemrut Dağ'ının ya da Ağrı Dağ'ının üzerine gelmesi gibi rivayetler vardır İslam ülkelerinde. Her şeyden önce "Aşure berekettir, Aşure bolluktur, Aşure paylaşımdır." Aşure acıyı bal eylemektir, bal katmaktır. Bu aşurenin hazırlanmasında emeği geçenlere, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüze ve çalışan personelimize katkılarından dolayı teşekkür ediyorum, yiyenlere de afiyet eğliyorum. Allah kabul ve makbul eylesin. Biz bunu gelenek haline getirdik ve yıllardır bunu yapmaya çalışıyoruz. Allah-ü Teala İnşallah 2016'da Muharremin 10'unda tekrar böyle ağız tadıyla ve çoluğumuzla çocuğumuzla bir arada olmayı nasip etsin." ifadelerini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık