Saatcı’ya 3 farklı dosyadan yargılama çıktı

Muğla’nın Fethiye belediye başkanı Behçet Saatcı, İçişleri Bakanlığı müfettişleri tarafından yapılan inceleme sonrasında 3 farklı dosya hakkında yargılanacak. İlgili yargılama dosyalarının içeriğini Cafe Geniş, Rafet Restaurant ve Çalış’ta bulunan Yörük Çadırının kaçak olarak inşaa edilmesine göz yumulması oluşturuyor.

Saatcı’ya 3 farklı dosyadan yargılama çıktı
Saatcı’ya 3 farklı dosyadan yargılama çıktı
Bu içerik 2626 kez okundu.

2009 yılında internet üzerinden paylaşılan belgelerle Fethiye Belediyesi’ne yönelik ciddi suçlamalarda bulunulmuştu. Kim tarafından paylaşıldığı belirlenemeyen belgelerle ilgili İçişleri Bakanlığı Fethiye Belediyesi’nde inceleme başlatmıştı. Bakanlık müfettişleri tarafından yapılan ve tamamlanan incelemeler sonrasında Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı hakkında 3 farklı dosyadan yargılanma kararı çıktı. Karara tepkisini düzenlediği basın toplantısı ile duyuran Saatcı, “Şeriatın kestiği parmak acımaz” diyerek verilemeyecek hesabının olmadığını açıkladı. Meclis üyesi arkadaşlarıyla gidip hesap vereceklerini belirten Saatcı, 35-40 tane maddeden sadece üçü için karar verildi. Soruşturmaya konu olan yerlerin biri, 1960 yılında yapılan ve Fethiye’nin o zaman tek restaurantı olan Rafet Restaurant. Diğeri Cafe Geniş. Sonuncusu da, dürüp devenin üzerine yüklediğin zaman yok olan Yörük çadırı. Bunlar kaçak inşaat oluyor ama bize isnat edilen suçları ortaya atanlarla ilgili hiçbir şey yapılmıyor. Biz Allah’a şükür zimmetimize para geçirmek, suistimal, ihaleye fesat karıştırmak gibi Fethiyelilerin yüzüne bakamayacağımız işlerle suçlanmıyoruz. Öyle olsa zaten kendimiz bırakır gideriz. Bunlar bizim için şeref madalyasıdır. Ama bu iftiraları ortaya atanlarla ilgili herhangi bir işlem yapılmadı. Bizim de adliyeden veya içişleri bakanlığından en kısa zamanda sonuç beklemek doğal hakkımızdır.” dedi.

BU KARAR FETHİYE’NİN HUZURUNU KAÇIRIR

Öte yandan Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Belediyenin kiracısı konumunda olan işyeri sahiplerini üzecek bir başka konu hakkında açıklamalarda bulundu. Saatcı, kendilerine ulaşan yazı ile bundan sonra Belediyenin sahip olduğu mülklerin sözleşmeleri sona erdiği tarihten itibaren, yerin tahliye edilip yeniden ihaleye çıkarılması gerekeceğini belirtti. Uygulamanın Fethiye’de huzuru bozacağını iddia eden Saatcı, dededen babadan belediyenin kiracısı olan insanların bu uygulama ile yerlerinden olacağını kaydetti. 

Saatcı konuşmasını şöyle tamamladı: “Biz Türkiye’nin hemen her yerinde yapılan uygulamalarda olduğu gibi, devletimizi, belediyemizi zarara uğratmadan, kamu hakkını gözeterek, her yıl tefe-tüfe oranında zam yaparak sözleşmeleri devam ettiriyoruz. Gelen yazı ile bize dur dendi. Her 3 yılda bir ihale süresi bittikten sonra ihaleye çıkmalıymışız. Arkadaşlar bu savaş ilanıdır. Belediye mülkü elbette kimsenin tapulu malı değildir ama gelenekselleşen sosyal yaşantımız var. Bizden istenen uygulama huzuru kaçırır. Herşeyi bitirdik Türkiye’de sadece bu sorunumuz mu kaldı. Yetkilileri bir kere daha  bu kararı gözden geçirmeye davet ediyorum. Hukukçu arkadaşlarımız bu konuda uygulamaları araştırıyor. Umarız esnafımıza zarar vermeden bu kararları uygulayabiliriz. Ama bu sürede sözleşmesi biten yerleri de ihaleye çıkmamız gerekecek.”

Basın toplantısına katılan Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir de uygulamanın Fethiye’nin küçük ve orta ölçekli esnafına büyük zararlar vereceğini ve kaos ortamının oluşacağını belirtti. Soydemir, özellikle devlet büyüklerinden ve bölge milletvekillerinden bu kararların değişmesi için çaba sarf etmelerini istedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık