Zihniyet aynı: çalışanı övene ceza

CHP eski ilçe başkanı ve ajansımız köşe yazarı Yusuf Ziya Hıra, bir yazısında Seydikemer Belediye'sinde yapılan güzel çalışmaları köşesine taşıdı diye disiplin kuruluna sevk edildi.

Zihniyet aynı: çalışanı övene ceza
Zihniyet aynı: çalışanı övene ceza
Bu içerik 2585 kez okundu.
Advert

Yusuf Ziya Hıra’nın, “Seçimler geçeli on ay oldu. Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Seydikemer Belediyesi hizmet uğruna el ele vermiş, yeni ilçe belediyesiyle çok önemli işlere imza atıyorlar.

Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Osman Gürün, Seydikemer Belediye Başkanı Sayın Yakup Otgöz çok iyi bir ikili olmuşlar. Bölgeye hizmet etmek için 24 saat koşuşturma içerisindeler.” içerikli 30 Ocak 2015 Seydikemer Belediyesi (1) ve 3 Şubat 2015 Seydikemer Belediyesi (2) başlıklı iki yazı nedeniyle CHP’li bazı yöneticiler tarafından disipline sevk edilmesi şaşkınlık yarattı.

 

Gazetemiz köşe yazarı Yusuf Ziya Hıra, halka ve vatana hizmet eden kim olursa olsun hem siyasetçi hem de köşe yazarı olarak destek vermeye devam edeceğini, disipline sevk konusuna çok şaşırdığını söyledi. Hıra, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Gürün de Seydikemer Belediyesi hakkında övgü dolu sözler söylüyor. Onu da disipline sevk etsinler o zaman” dedi.

 

Köşe yazarımız Yusuf Ziya Hıra 30 Ocak 2015 Cuma günü gazetemizde çıkan köşe yazısında; “Artık günümüzde belediyeciliğin yalnızca yeni sokaklardan, yeni kaldırımlardan, yeni binalardan, yeni yollardan, alışveriş merkezlerinden ibaret olmadığı;

daha çok sanat, daha çok kültür, daha çok iletişim, daha çok aidiyet, daha çok özgürlük, daha çok kendini ifade edebilme alanı, şehrinden daha çok gurur duyma duygusu, daha çok fikir sorma, daha çok değer verme ve kendini değerli hissetme, daha uygarca ve daha mütevazi bir bakış açısı ve halk yaklaşımı,
daha çok hesap verme olarak özetlenebilecek “İnsan Odaklı” modern belediyeciliğin yaşama geçirilmesi gereken bir çağdayız.

Kin ve nefret duygularının yeşertildiği, garezin ve hasetlenmenin hüküm sürdüğü bir anlayışın artık terk edilmesi gerekmektedir. Dayanışma içerisinde, herkesin mutlu ve huzurlu yaşadığı bir kent olgusu hepimizin özlemi haline geldi. Kimsenin korkutulmadığı, kimsenin işiyle aşıyla oynanmadığı, barınma hakkının gasp edilmediği bir belediyecilik istiyoruz.

Belediye okul gibi olsun, özgürlüğü ondan öğrenelim, dayanışma kültürünü hayata geçiren, acımıza merhem olan, sevincimizi daim kılan bir belediye olsun. Değerlerimize sahip çıkmayı halkımıza belediye öğretsin. Dünyaya onun gözüyle bakalım.

Yaşamın ve günlük hayatın bir parçası olan belediyeler, hepimizin ortak yaşam alanını belirleyen güce sahip. Eğer bu güç halkın yararına kullanılıyorsa o toplum da huzur vardır.

Şimdi gelelim Seydikemer Belediyesine;

 Yukarıda bahsettiğim tüm vasıfları üzerinde toplayan bir hizmet anlayışıyla çalışan Seydikemer Belediyesi, çok kısa süre içerisinde inanılmazı başarmış, geleceğe umutla bakan bir kurum haline gelmiş. Sebepleri açık. Belediyeye gelen herkese hangi partidensin demeden kucak açan bir anlayış var. Başkanından tutunda, yardımcıları, mühendisleri, daire amirleri, kurum şefleri, zabıta birimleri, hizmet veren diğer kollar hepsi birbiriyle bir bütün halinde.

Yeni ilçe olmasına rağmen, kıt olanaklarla büyük hedeflere odaklanmış bir belediyecilik anlayışıyla hizmet veriyorlar, sanki herkes başkan gibi. Kapıdan giren her kim ise, önce güler yüzle karşılanıyor, hangi birimde işi varsa oraya kadar refakat ediliyor, işler kısa zamanda halledilecek hale getirilirken, gelen vatandaşa güler yüzle ikramlar yapılarak, sanki evinize gelmiş bir misafir gibi gelenin uğurlanması işi yine aynı şekilde güler yüzle insanlar geldikleri yere uğratılıyor. Vatandaş bu ilgiden inanılmaz derecede memnun. Kendilerine yol gösteren personelin davranış biçiminde önce saygı var.

Bulunduğu kurumun önemini herkes biliyor ve ona göre davranıyor. Hiçbir personelde böbürlenme ve kibir buluntusu yok. Belediye başkanı başta olmak üzere, yardımcıları Hüseyin hocam, Mustafa Karakuş kardeşim, belediye meclis üyeleri inanılmaz bir dayanışma içerisinde. Hiç kimse kendi şahsi beklentilerine dönük bir yapılanma içerisinde değil.

Daire müdürleri işini bilen uzman insanlardan oluşturulmuş. Belediyeye gelen her vatandaşa rehber oluyorlar. Vatandaşın derdini tespit ediyorlar ve anında reçeteyi yazıyorlar. Sonuç ortada. Belediye ve halk birbiriyle kenetlenmiş.

Sadece bu kadar mı? Kesinlikle hayır.

Kurumun içerisinde dış ilişkilerden sorumlu, projelerin yaşama geçirilmesi için diplomatik girişimleri tecrübesiyle halleden, devleti yönetenlerle yakın dostlukları olduğu için Seydikemer Belediyesinde lokomotif görevi yapan birde başka bir kardeşimiz daha var.

Fethiye eski ilçe başkanı Mustafa Ali TÜRKAN.

Kolektif çalışmayla başarıya nasıl ulaşıldığının en açık göstergesi olan bu kardeşimiz, Belediye Başkanımızın, yardımcılarının ve meclis üyelerinin kendisine sağladığı güvenle büyük projeleri hayata geçirme konusunda nasıl bir gayret gösterdiğini imrenerek izliyoruz.

Seydikemer Belediyesi on ay gibi kısa bir sürede halkıyla kenetlenerek nelere odaklandığını önümüzdeki sayıda detaylarıyla yazmaya devam edeceğim.” diye yazmıştı.

3 Şubat 2015 Cuma günü yayınlanan köşe yazısında da “Seçimler geçeli on ay oldu. Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Seydikemer Belediyesi hizmet uğruna el ele vermiş, yeni ilçe belediyesiyle çok önemli işlere imza atıyorlar.

Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Osman GÜRÜN, Seydikemer Belediye Başkanı Sayın Yakup OTGÖZ çok iyi bir ikili olmuşlar. Bölgeye hizmet etmek için 24 saat koşuşturma içerisindeler.

İlçe Belediye Başkanı farklı bir partiden olmasına rağmen, Büyükşehir Belediye Başkanıyla sorunsuz on ay geçirmişler. Niyet önemli. Vatandaşa söz verdiysen, amacın hizmet ise, işin temelinde samimiyette varsa, hallolmayacak hiçbir şey yok. Herkes memnun.

Elimizden her şeyi aldılar, ben bu saatten sonra ne yapacağım diyerek ağlaşmaya başlayan yok. Esnafı Büyükşehir Belediye Başkanına karşı kışkırtmak yok. Personel maaşlarını ödeyemiyoruz, halka ait tarla takka ne varsa satmamız gerekiyor diyen bir anlayış yok. Büyükşehir meclisinde birlikte çıkan kararları birlikte uyguluyorlar. Büyükşehir Belediyesi personeline hakaret etmiyorlar. Kılavuzunuz kargaysa sana kolay gelsin demiyorlar.

İşin içinde önce saygı var. Bekçiler’den Karaköy’e hizmet edilecekse karar birlikte çıkıyor. İşin önemi vatandaş için öncelikliyse, iki kurum birbiriyle uyum içerisinde. Her şey  bu kadar net. Sevgi varsa, saygı varsa, tüm engeller birlikte aşılıyor. Sen falanca partidensin, ben filanca partiden deme gereği duyulmuyor.

On ay gibi kısa bir süre içerisinde nelere imza atılmış, gelin birlikte Seydikemer’e bir yolculuk yapalım.

Seydikemer için rüyamızda bile göremeyeceğimiz bir proje hayata geçiriliyor.

Eşen çayı Seydiler köyünün altından, Saklıkent köprüsüne kadar ıslah ediliyor. Projenin ihalesi Ankara’da yapıldı. Yaklaşık olarak on trilyonluk bir maliyete sahip. Bu proje bitince ne olacak biliyormusunuz? Seydikemer’in içi, Manavgat çayının üzeri gibi olacak. Islah edilen çayın kenarında çay bahçeleri, oyun alanları, yeşil park alanları, balık avlanma yerleri, su sporları yapılacak, yürüyüş yolları, çocuk parkları olacak. Eşen çayı yıllar sonra içinde yüzülebilen bir nehir haline gelecek. Benim çocukluğum Eşen çayının içinde geçti. Ben yüzmeyi o çayda öğrendim. Çocukluğumuzun geçtiği yer, şimdi bölgenin en büyük çekim merkezi haline gelecek. Sadece bu proje bile bölgeyi uçurmaya yeterde artar bile.

 

Bu bir numaralı proje.

Adamlar seçimden önce söz vermişlerdi, şimdi gerçekleştiriyorlar. Bize de helal olsun demek düşer. “Bazı mankafalardan beni telefonla arayarak, niçin AK PARTİ li belediyeyi övüyorsun diye hayıflanma telefonları açanlar oldu. Allah’tan ki bunların içerisinde Kemer’li yok. Zeka geriliği yaşayanlar 1980 yılından günümüze henüz intikal edememiş. Çok yazık. Adam hizmet ediyorsa çık karşısına adam gibi tebrik et. Demek ki “eşeklik baki kalır” sözü çok doğruymuş.

Bir diğer önemli proje;

Yer tespitleri, yerin ayrılması ve planlanması tamamlandı. Bölgeye iki tane dört yıllık, iki tanede iki yıllık yüksekokul geliyor. Muğla Üniversitesi senatosundan olur çıktı. Seydikemer’in ekonomisine müthiş katkı yapacak. Yaklaşık olarak beş bin öğrenci gelecek. Esnaf zor günler geçiriyordu. Şimdi okulların açılmasıyla birlikte vatandaş rahat bir nefes alacak.

İlköğretim okullarına menekşe mahallesinde büyük bir arazi tahsisi yapılmış. Tüm okullar bir yerde toplanacak. Okullarla birlikte mevcut spor tesisi yenilenmiş. Soyunma kabinleri, gece maçları için aydınlatma, güvenlik alanları ve tribün geliyor. Seydikemer’li gençler yaşadı.

 Bir başka güzel haber;

Bölgenin en büyük devlet hastanesi yapılacak. Yetkililer yer araştırıyorlar. Uygun bir alan bulunursa önce ihale, sonra kazma vurulacak. Projeler hazır.

Belediye hizmet binası yeri için çalışmalar devam ediyor. Kaymakamlık, emniyet ve adliye sarayı için uygun yer bakılıyor. Bu kamu binalarının da yapımıyla bölge inanılmaz derecede hareketlenecek. Yüzlerce insanımıza iş kapısı açılacak.

Belediye Seydikemer’e yakışır çağın son teknolojisine göre yapılmış, çok amaçlı spor sarayını 28 Şubat’ta hizmete açıyor. Aynı gün Milli Piyango çekilişi de bu binada yapılacak. Gün içerisinde onlarca etkinlik, konserler ve akşam da çekiliş heyecanı yaşanacak. Ulusal televizyonlar çekilişi canlı olarak yayınlayacaklar.

Diğer bir taraftan belediyenin hizmetlerinin aksamaması için araç parkına kamyonlar, vidanjörler, minibüsler, çöp araçları, çöp konteynırları, greyder, silindir, kepçe ve benzeri birçok makine alınmış.

Nasıl olmuş bunca iş?

Oturup hep birlikte elde yok avuçta yok diye ağlaşmamışlar, proje oluşturmuşlar. Kapıdan kovulsalar, bacadan içeri girerek bir şekilde sorunlarına merhem olacak muhatap bulmuşlar. Gelirimiz yok, gidenimiz yok diye şarkı tutturmamışlar, iş yapacak adam bulmuşlar.

Seydikemer Belediyesi Muğla’nın en hareketli bölgelerinden biri olmaya adaydır. Bu kadro bölgeyi uçuracak projeler peşinde. Herkes üretiyor. Ivır zıvır işlerle uğraşmıyorlar. Hangi ihaleden ne kadar cukka alırız dertleri yok. Arı kovanında çalışan arılar gibiler. Herkes üretiyor. Lokomotif güven verirse vagon çoğalır demişler ya, işte aynen o.

Biz Seydikemer’i dizi film izler gibi izlemeye devam edeceğiz. Tebrikler Seydikener Belediyesi.” Diye yazmıştı. Bu iki yazı nedeniyle Yusuf Ziya Hıra CHP disiplin kuruluna sevk edilip, savunması istendi. 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)