Turizmciler Kayı isminden rahatsız

Muğla'nın Fethiye ilçesinde bulunan Kayaköy'ün isminin Fethiye Belediye meclisi kararıyla referandumla Kayı olarak değiştirilmesi kararına turizmciler tepki gösterdi. Alınan kararı şov yapmak olarak değerlendiren turizmciler Kayı isminin turizme herhangi bir katkısının olmayacağını aksine kayba neden olacağını söylüyor.

Turizmciler Kayı isminden rahatsız
Turizmciler Kayı isminden rahatsız
Bu içerik 1455 kez okundu.
Advert

Fethiye'de bulunan 5 bin yıllık geçmişe sahip Kayaköy'ün isminin Kayı olarak değiştirilmesi için Fethiye Belediye Meclisi tarafından referandum kararı alındı. Kayaköy'de oturan bir kişi tarafından verilen teklif Demokrat Parti, CHP ve AK Parti'li meclis üyelerinin oy birliği  ile meclisten geçti.

Meclisin aldığı bu karar turizmcilerin tepkisini çekti. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Fethiye Bölge Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Salih Taşçı, alınan kararı şov yapmak olarak değerlendirdi. Turizmde bölgenin Kayaköy olarak tanındığını hatırlatan Taşçı, Kayı isminin bölgeye ve turizme herhangi bir katkısının olmayacağını vurguladı.

Alınan kararı turizm açısından kayıp olarak ifade eden Salih Taşçı, "Bu karar Kayaköy algısının silinmesi olacaktır. Rumlardan gelip burası bizim diyen yok. Durduk yere böyle bir karar alınmasına anlam vermek zor. Turizm envanterlerinin tamamında burası Kayaköy olarak geçiyor. Siz burayı Kayı yaptığınız zaman bölgeye gelen turistlere bunu nasıl açıklayacaksınız. İnsanlar Kayaköy olarak gelecek aradığını bulamayacak. Sadece Fethiye ve iç pazara hitap eden bir yer olsa bile Kayaköy ismininin insanlardan silmek zor olacaktır. önümüzde bir Seydikemer örneği var zaten. Hala turistik çalışmalarda burası Kemer olarak kullanılıyor. Bence bu keyfi bir çalışma. Turizme ve bölgeye bir katkısı olacağını sanmıyorum." dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)