Kontrolsüz yapılanma koyların yüzde 25'ini kaybettirdi

Muğla'nın Marmaris ve Fethiye arasındaki deniz turizm güzergahlarının, koylarda yaşanan kontrolsüz yapılaşma nedeniyle kaybolmaya başladığı iddia edildi. Deniz Ticaret odası 38 no’lu Yatçılık Komite Başkanı Tunç Kutluoğlu son 20 yılda koyların yüzde 25'inin kaybedildiğini açıkladı.

Kontrolsüz yapılanma koyların yüzde 25'ini kaybettirdi
Kontrolsüz yapılanma koyların yüzde 25'ini kaybettirdi
Bu içerik 5439 kez okundu.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye şubesi tarafından, Fethiye’de Mavi Tur ve Yat turizmi temsilcileri ile günü birlik tekne işletmecilerinin katılımı ile bir Meslek Komiteleri toplantısı gerçekleştirildi. 2 ayrı bölümde gerçekleştirilen toplantıya İMEAK Deniz Ticaret Odası Yatçılık Komite Başkanı Tunç Kutluoğlu, DTO Genel Merkez yönetim kurulu üyesi Faruk Okuyucu, DTO Fethiye şubesi meclis başkanı Murat Öner ile Bülent Taşanlar konuşmacı olarak katıldı. Fethiye’de deniz turizmi ve mavi tur ile ilgili yapılan toplantıda koylarda yaşanan sıkıntılar dile getirildi.

Toplantı öncesinde konuşan İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi Başkanı Şaban Arıkan, toplantıların amacının yat turizmi ve günü birlik tekne turizmi işi ile olan üyelerin karşılaştığı sorunları masaya yatırmak olduğunu söyledi. Bu doğrultuda çözüm önerilerinin de görüşüleceğini aktaran Arıkan, Fethiye deniz turizminin önünün açılması bakımından toplantının büyük önem taşıdığını kaydetti.

DTO Genel Merkez yönetim kurulu üyesi Mehmet Faruk Okuyucu; Deniz Ticaret Odası ile odaların statüleri hakkında genel bir bilgi verdi. Odaların Sivil Toplum Örgütü olmadığına vurgu yapan Okuyucu,odaların kamu kurumu niteliğinde faaliyet gösterdiklerini hatırlattı.

Toplantının en dikkat konuşmasını yapan DTO 38 no’lu Yatçılık Komite Başkanı Tunç Kutluoğlu, son 20 yıl içinde koyların yüzde 25’e yakınının kaybedildiği bilgisini verdi. Muğla bölgesinde çoğunlukla koylar korunaklı koylar bulunduğunu hatırlatan Kutluoğlu, buna rağmen koylarda ciddi kaybedilme korkusu bulunduğunu açıkladı. Önceden turizmcilerin Kuşadası-Bodrum diye bir rotası olduğunu ve burada mavi tur yapıldığını belirten Kutluoğlu, "Koyların hepsi yapılaştı. Tesisler yapıldı ve böyle bir rotamız kalmadı. Bodrum, Marmaris ve Fethiye arasında koylarımız adım adım elden gidiyor. Koylar elden giderse yat turizmi biter, yurt dışından gelen yatlar gelmez ve buna bağlı olarak yat imalatı sektörü de geriler. Bu durumdan korkuyoruz. Konaklama koylarımız tek tek elden gitmekte.” şeklinde konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık