yapıkredi internet şubesi

Yabancı Dil Seslendirme

Bakan Güllüce Demir'in sorularını yanıtladı

Bakan Güllüce Demir'in sorularını yanıtladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Plan ve Bütçe Komisyonunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görüşmelerinde CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir’in kendisine yönelttiği sorulara yazılı olarak cevap verdi.

Bakan Güllüce Demir'in sorularını yanıtladı
Bakan Güllüce Demir'in sorularını yanıtladı
Bu içerik 5895 kez okundu.

Bütçe görüşmelerinde bölgesi Muğla’nın çevre sorunlarını dile getiren Demir Güllüce’ye şu soruları yöneltmişti:

  • Muğla’da denizlerin gemiler tarafından kirletilmesi konusunda hangi önlemleri alıyorsunuz? Özellikle Dalyan’da motorların yol açtığı kirliliğin önlenmesi konusunda yapılan çalışmalar nelerdir?
  • Bafa Gölü’nün kirliliği hakkında yapılan çalışmalarda son durum nedir?
  • Dünyaca ünlü İztuzu plajının peşkeş çekilmesiyle ilgili son durum nedir?
  • Afet yasasıyla birlikte türeyen şehir mafyaları için ne gibi tedbirler alıyorsunuz?

Muğla’da Deniz Kirliliği

Muğla’da deniz kirliliği konusunda Demir’in sorusuna yanıt veren Güllüce, gemi atıklarının, gemi takip sistemi ve mavi kart sistemi ile online olarak takip edildiğini belirtti. Mavi kart sisteminin, yoğun deniz turizminin yaşandığı Muğla ve Antalya illerinde uygulanmaya başlandığını ifade eden Güllüce şunları söyledi: “Muğla ilinde 37 atık alım istasyonunda etkin bir şekilde atık alım hizmeti verilmekte ve Mavi Kart sayesinde online olarak takip edilebilmektedir. Kıyı tesislerinde her liman ve marinalarda lisanslı atık tesisleri bulunmaktadır. Tesislerde toplam sintine atıkları lisanlı olarak bertaraf edilmektedir. Bu kapsamda, gerçekleştirilen 483 denetimde, mevzuata aykırılık tespit edilen gemilere 13.653.524 RL idari para cezası uygulanmıştır. Mavi Kart Sistemi 2015 yılı sonuna kadar tüm kıyı illerimizde uygulanacaktır.”

“Bafa Gölü Her Geçen Gün Ölüyor”

Bafa Gölünde her geçen gün artan kirlilik konusunda Demir’in sorusuna yanıt veren Güllüce, 2872 sayılı Çevre Kanunu’na dayanılarak yayımlanan Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeli hükümleri çerçevesinde Bafa Gölü’nde kirliliğin önlenmesi için gerekli tedbirlerin alındığını belirtti. Bu konuda Bafa Gölü Havza Koruma Eylem Planı kapsamında çalışmaların sürdürüldüğünü belirten Güllüce, yüzey sularının izlenmesi ve alıcı ortam standartlarının belirlenmesine yönelik iş ve işlemlerin 645 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Orman ve Su İşleri Bakanlığına devredildiğini ifade etti. Güllüce şöyle devam etti: “Aydın ve Muğla sınırları içerisinde yer alan Bafa gölünün kalitesine etki eden faktörlerden olan Büyük Menderes Nehri, havzada bulunan tüm illerden kaynaklanan kirliliği taşıyarak göle ulaştığından, konu ile ilgili olarak Aydın ve Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerimize 2872 sayılı Çevre Kanunu ve ilgili yönetmeliklere aykırı bir durum olup olmadığının tespit edilmesi ve gereğinin yapılmasıyla ilgili talimatlar verilmiştir. Büyük Menderes Nehrine atıksu deşarjı yapan tüm noktasal kaynaklar denetlenmekte ve kanuna aykırı davrananlar hakkında gerekli idari yaptırımlar uygulanmaktadır.”

“İztuzu Plajı Peşkeş Çekildi”

İztuzu plajıyla ilgili Demir’in sorusuna yanıt veren Güllüce, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı Türkiye Çevre Koruma Vakfı’nın %50 hissesi ve Muğla Valiliğine bağlı olan Muğla’ya Hizmet Vakfının %50 hisse ortaklığı ile MUÇEV Turizm ve Ticaret LTD ŞTİ kurulduğunu ifade etti. MUÇEV’in Muğla ili sınırlarında yer alan doğal sit alanları ile özel çevre koruma bölgelerinde, devletin hüküm ve tasarrufu altındaki günübirlik alanların işletilmesi için bakanlığa başvurduğunu söyleyen Güllüce, MUÇEV’e Bakanlık tarafından izin verilmiştir, dedi. Güllüce, yargıya intikal eden bu durumda yargının yürütmeyi durdurma istemini reddettiğini dile getirdi.

“Afet Yasası Şehir Mafyalarını Ortaya Çıkardı”

Afet yasasının şehir mafyalarını ortaya çıkarttığını söyleyen Demir’e Güllüce şu yanıtı verdi: “Riskli olarak tespit edilen bina yıktırıldıktan sonra arsa haline gelen taşınmazın değerlendirilmesi hususu; sadece riskli yapı tespiti başvurusunu yapan malikin tekelinde olmayıp tüm maliklerce 2/3 çoğunlukla alınan karara göre uygulama yürütülmektedir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompası penis pompası tranzon sex shop trabzon erotik shop sex shop trabzon rize sex shop sex shop rize rize erotik shop artvin sex shop sex shop artvin artvin sex shop gümüşhane sex shop gümüşhane erotik shop sex shop gümüşhane sex shop gümüşhane samsun sex shop sex shop samsun giresun sex shop sex shop giresun sex shop ordu ordu sex shop ordu erotik shop sex shop ordu