İptal kararına itiraz edildi

Ak Parti Fethiye İlçe Kongresi’nin itiraz üzerine İlçe Seçim Kurulu tarafından iptal edilmesiyle ilgili gelişmeler sürüyor. İlçe Başkanı Kadir Sarıhan önce Muğla İl Seçim Kurulu’na ardından da Yüksek Seçim Kurulu’na itirazda bulundu

İptal kararına itiraz edildi
İptal kararına itiraz edildi
Bu içerik 6352 kez okundu.
Advert

Ak Parti Fethiye İlçe eski gençlik kolları başkanı Rasih Küçükaydın’ın Fethiye İlçe Seçim Kurulu’na seçimin iptaliyle ilgili itirazın sonucunda İlçe Seçimi Kurulu yapılan seçimi iptal etmişti. Fethiye Kamuoyunda şok etkisi yaratan seçimin iptaliyle ilgili Ak Parti İlçe Başkanı Kadir Sarıhan basın açıklamasında bulundu.

İtiraz nedenlerini değerlendiren Kadir Sarıhan, AK Parti oy pusulası üzerindeki amblemden rahatsız olup bunu şikayet konusu haline getirmesinin de çok manidar olduğunu ifade etti. AK Parti İlçe Başkanlığında basın toplantısı düzenleyen Sarıhan; 29 Kasım’da gerçekleştirdikleri kongrede hiç bir hata olmadığını söyleyerek 1 Aralık’ta İlçe Seçim Kurulundan gelen tebliğ ile kongrenin iptal edildiğini belirtti. Başkan Sarıhan bir vatandaşın kongrenin iptal olması için 4 madde ile yaptığı itiraz neticesinde; İlçe Seçim Kurulu tarafından kongrenin iptal edildiğini  ifade etti.

Sarıhan, iptal kararını içeren dosyanın Yüksek Seçim Kurulu’na gönderildiğini, teşkilatlardan sorumlu AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu ve genel merkez hukukçularının konuyla ilgilendiğini vurguladı. Kongrede eksiklik ve bir hatanın olmadığını söyleyen Sarıhan “Eksikliği olmayan bu kongrenin, emeğe saygı doğrultusunda usulüne ve kuralına uygun yapılmasından dolayı bize olumlu olarak döneceğini düşünüyoruz” dedi.

“İsmim Ağustos ayında mahkeme kararıyla düzeltildi”

İsminin mahkeme kararıyla Ağustos ayında düzeltildiğini hatırlatan Sarıhan, art niyetli olarak partililerin ve delegelerin iradesine kurşun sıkanların iyi niyetli olmadığını dile getirdi. Sarıhan, AK Parti eski gençlik kolları başkanı ibaresiyle İlçe Seçim Kurulu’na şikayette bulunan kişinin AK Parti oy pusulası üzerindeki amblemden rahatsız olup, bunu şikayet konusu haline getirmesinin de çok manidar olduğunu sözlerine ekledi.

İlçe Başkanı Kadir Sarıhan açıklamasında “1 Aralık Pazartesi günü İlçe Seçim Kurulu’ndan aldığımız tebliğ üzerine kongrenin iptal edildiğini öğrendik. Bir vatandaşın kongrenin iptali için 4 madde üzerinde yapmış olduğu itirazla seçim kurulu kongrenin iptalini açıklamıştır. Bu maddeleri kamuoyuna sunmak istiyorum.

1) Oy pusulasında Ak Parti amblemi kullanılmıştır. İlgili mevzuat gereği kongrelerde parti amblemi kullanılmamalıdır. Bu amblemden dolayı rahatsız oldukları için bunu yargıya yansıtmışlardır.

2) Adalet ve Kalkınma Partisi tüzüğüne göre yönetim kurulu aday listelerinin soyadı sıralamasına göre uygun olması ve alfabetik sıralamayı takip etme zorunluluğu şarttır. Bu kurala uyulmamıştır.

3) Yönetim kurulu adayı olarak yazılan listelerdeki bazı isimlerin parti üyesi olmadıkları bilinmektedir. Bu durumda açık tüzük ihlalidir.

4) Aynı kongrede İlçe Başkanı adayı olan kişinin bilinen adı Abdülkadir  Sarıhan’dır. Halbuki aday listesinde bulunan kişi Kadir Sarıhan’dır. Bu isimde bir partili yoktur” dedi.

“İl Seçim Kuruluna itirazımızı yaptık”

Kadir Sarıhan “Gerekli yasal süre içersinde il seçim kuruluna itirazımızı yaptık. İl seçim kurulunun kararı bozmak gibi bir yetkisi bulunmadığı için biz sadece usul yerine gelsin diye ilgili mahkemeye başvurduk. Aynı gün içersinde İl Seçim Kurulu’ndan çıkan yazı ise “seçime tek liste ile girildiğinden dolayı alfabetik sıraya uyulmaması bir eksiklik sayılamaz.  Abdülkadir Sarıhan isminin mahkeme kararı ile düzeltildiğinden dolayı bu husus iptal gerekçesi olamaz. 4 maddenin 2 maddesi zaten ilçe seçim kurulundan gündeme alınmamış ve kusurlu bulunmamıştır. Ancak kusurlu bulunan 2 madde de sehven yanlışlık olmuş ve Muğla şerh koyarak bunu düzeltmiştir. Şimdi söz Yüksek Seçim Kurulundadır. Artık dosya Ankara’da. Çıkacak sonucu bekliyoruz. Bu sonuçta 7-8 gün içersinde belli olacaktır” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)