AVM Fethiye’ye ödül getirdi.

Her yıl Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından verilen geleneksel Arkitera Ödülleri, ARKIMEET 2014 töreninde sahiplerini buldu.

AVM Fethiye’ye ödül getirdi.
AVM Fethiye’ye ödül getirdi.
Bu içerik 2300 kez okundu.
Advert

İstanbul, Four Seasons Bosphorous Hotel'de düzenlenen ödül töreninde kamu kategorisinde Fethiye Belediyesi, Alışveriş ve Yaşam Merkezi projesiyle Seçici Kurul Teşvik Ödülü'ne layık görüldü. Bugün düzenlediği basın toplantısı ile Türkiye'nin en prestijli mimari ödüllerinden birini alan Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı "Hala mahkemelere hakkında işlem yapılması için müracaat edilen bir alışveriş merkezinin, betona ve ranta teslim edilmiş İstanbul’dan görülmesi ve ödüle layık olması bizim için büyük bir keyiftir" dedi.

Yapımı süresince CHP ve AKP’li Belediye Meclis üyeleri tarafından sürekli eleştirilmesine rağmen Fethiyeliler tarafından anketlerde Belediye’den beklenen projeler arasında açık ara farkla birinci sırada yer alan olan Alışveriş ve Merkezi’ne Türkiye’nin en prestijli Mimarlık Merkezi olan ARKIMEET’ten ödül geldi.

Mimar ve işverenin kamusal sorumluluklarını göz önünde bulundurarak, nitelikli mimari uygulamaların ortaya çıkarılmasına destek olan işverenleri onurlandırmak amacıyla 2005 yılından bu yana verilen İşveren Ödülü bu yıl 8. kez sahiplerini buldu. Kamu ve özel sektör olmak üzere iki kategoride sunulan ödüllerin yanında 3 adet de Seçici Kurul Teşvik Ödülü verildi.

Kamu kategorisinde Seçici Kurul Teşvik Ödülü'nü alan kurumlar ERASTA Alışveriş ve Yaşam Merkezi Projesi ile Fethiye Belediyesi ve Eroğlu Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım oldu. Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ve Eroğlu Holding Kurumsal İletişim Müdürü Tuğba Saygıoğlu ile SN Mimarlık'tan projenin mimarı Süleyman Akkaş ödüllerini mimar Dürrin Süer Kılıç'ın elinden aldı.

 

Fethiyeliler ve çalışma arkadaşları adına ödülü aldığını ifade eden Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, “Batı Akdeniz’in turizm ışığı olan Fethiye’den hepinize selam ve sevgiler sunuyorum. 950 km uzakta aslında betona ve ranta teslim edilmiş bir şehirden, Fethiye’nin bir ödüle layık gören seçici kurula teşekkür ediyorum. Saygıdeğer Fethiyelilerin yüzde 85’nin talebi üzerine 2006 yılında hayata geçirmeyi düşündüğümüz ve yarışma sonrası ortaya çıkan projeden gerçekten bizde çok keyif aldık. Süleyman kardeşim Türkiye’nin ilk dörde giren bir mimarı oldu. Bin tane yarışma projesinden 4 tanesinin hayata geçirilmesini düşünürsek o da çok şanslı herhalde. Ben hem Eroğlu Holding’e hem de Süleyman kardeşime teşekkür ediyorum. Saygıdeğer Fethiyeliler ve çalışma arkadaşlarım adına bu ödülü almaktan da onur duyuyorum” dedi.

“950 km uzaktan bu projenin görülmesi bizim için keyif”

İstanbul’daki ödül töreninin ardından Başkan Saatcı, Fethiye’de basın mensuplarıyla bir araya geldi. Düzenlediği basın toplantısında Arkitera Mimarlık Merkezi’yle ilgili bilgiler aktaran Başkan Saatcı, “Fethiyelilerin talepleri üzerine hayata geçirmiş olduğumuz Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nin, 950 km uzakta bağımsız bir mimarlık kurumu tarafından ödüle layık görülmesi bu ortamda bizim için çok büyük bir keyif oldu. Arkitera Mimarlık Merkezi, mimarlığın Türkiye'de nitelikli bir şekilde uygulanabilmesi ve mimari kalitenin çağdaş ülkeler seviyesine gelmesi için çalışmalarını sürdüren bağımsız bir mimarlık merkezidir. Dünyanın pek çok kentinde devletin ve yerel yönetimlerin desteklediği ya da STK olarak çeşitli fonlarla varlıklarını sürdüren mimarlık merkezlerine göre farklı bir yapıya sahip olan Arkitera Mimarlık Merkezi, hiç bir kuruma bağlı olmadan bir STK gibi çalışmalarını sürdürmektedir.

Merkezin tüm etkinlikleri Türkiye mimarlık ortamının ihtiyaçları ve imkanları göz önünde tutularak planlanmaktadır. Kamu kategorisinde 2012 yılında bizim dalımızda Türkiye Cumhuriyeti Merkez bankası ödül almış” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)