yapıkredi internet şubesi

Yabancı Dil Seslendirme

Kayaköy'ün turizme açılmasına durdurma davası açıldı

Kayaköy'ün turizme açılmasına durdurma davası açıldı

Fethiye’deki 5 bin yıllık tarihi olan Kayaköy’ün turizme açılarak otel yapılmasına yönelik çalışmaların durdurulması için dava açıldı. Dava dilekçesinde, mübadele öncesinde Rumların yaşadığı ve tescilli Rum yapılarının olduğu Kayaköy’e otel yapımının tarihi dokuya zarar vereceği ifade edilerek, yürütmesinin durdurulması ve iptali talep edildi.

Kayaköy'ün turizme açılmasına durdurma davası açıldı
Kayaköy'ün turizme açılmasına durdurma davası açıldı
Bu içerik 4783 kez okundu.

Fethiye’deki 5 bin yıllık tarihe sahip Kayaköy, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 49 yıllığına kiralanmak üzere ihaleye açıldı. Rum evlerinin bulunduğu köyün yüzde 30’luk kısmı otel kullanımı için tahsis edildi. Kayaköy’ün “hayalet köy” olarak bilinen ve mübadele öncesi Rumların yaşadığı bölge olan Levissi kesimindeki tescilli yapıların olduğu bölgeye, 300 yataklı otel yapılması planlanıyor.

Yapılan çalışmaların durulması için Kayaköy Savunması adına gönüllü avukatlar tarafından dava açıldı. Kayaköy’ün turizme açılarak, tarihi dokusunun bozulacağını söylenen dava dilekçesinde, kararın durdurulması ve iptali istendi. Muğla İdare Mahkemesi’ne verilen dilekçede, şöyle denildi: “Tescil edilerek koruma altına alınmış olan bu yapıların, tüm tescil nedenleri hiçe sayılarak kamusal bir alan olmaktan çıkarılıp otel odasına dönüştürülmesi, koruma ilkelerine aykırı olduğundan, hukuka aykırılığı da sabittir. Kayaköy’ün bütünlüğünü bozacak ve koruma-koruma dengesini ortadan kaldıracaktır. Kayaköy, tarihi ve mimari özelliklerinden ötürü kentsel ve 3. derece arkeolojik sit alanı statüsünde. Köyde bulunan 700 adet Rum yapısı tescilli. Ayrıca Fethiye-Göcek Özel Çevre Koruma Bölgesi sınırları içerisinde. İhaleye açılan parsellerden bir tanesi de orman alanı olarak görünüyor. Yasalara göre orman alanları turizm işletmesi için tahsis edilemez."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompası penis pompası tranzon sex shop trabzon erotik shop sex shop trabzon rize sex shop sex shop rize rize erotik shop artvin sex shop sex shop artvin artvin sex shop gümüşhane sex shop gümüşhane erotik shop sex shop gümüşhane sex shop gümüşhane samsun sex shop sex shop samsun giresun sex shop sex shop giresun sex shop ordu ordu sex shop ordu erotik shop sex shop ordu