Uzayan bürokrasi ihracatçıların ürünlerini deforme ediyor

Fethiye ilçesinde bulunan ihracatçılar, uzun süren analiz ve gümrük işlemleri sırasında yaş sebze ve meyvelerin deformasyona uğradığını belirterek kaybedilen zamanın önüne geçilmesini istedi. Bürokratik işlemler yüzünden sebze ve meyvelerde meydana gelen deformasyonun Fethiye'nin imajı için olumsuz etki yaptığını anlatan ihracatçılar, yetkilileri bürokrasiyi kaldırmaya davet etti.

Uzayan bürokrasi ihracatçıların ürünlerini deforme ediyor
Uzayan bürokrasi ihracatçıların ürünlerini deforme ediyor
Bu içerik 3336 kez okundu.
Advert

Muğla Büyükşehir Belediyesi Batı Akdeniz Toptancı Halinde iş yerleri bulunan ihracatçılar Fethiye'de araya geldiler. Toplantıya Fethiye İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Şaban Sarıkaya, FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Akif Arıcan, Türkiye Yaş Sebze ve Meyve Komisyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Batı Akdeniz Toptancı Hali Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Atabey Akgün ve halde iş yeri bulunan ihracatçılar katıldı.

Ömrü kısa olan ve kısa zamanda tüketim yerine ulaşması gereken yaş sebze ve meyvenin ihracatının hızlandırılmasını isteyen ihracatçılar prosedürden kaynaklanan gecikmeyi Fethiye İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Şaban Sarıkaya’ya iletti. Evrak alımlarında ve ürünün kalite kontrolünde zaman bakımından sorun yaşadıklarını ifade eden ihracatçılar Sarıkaya’dan işlemlerin hızlandırılmasını istediler.

Türkiye Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Batı Akdeniz Toptancı Hali Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Atabey Akgün, ihracatçıların sıkıntılarını şu sözlerle anlattı: “Domates raf ömrü az olan ürünlerden birisidir. Hızlı bir şekilde tüketim noktasına ulaşması için hızlı bir şekilde evrak kayıt sisteminin tamamlanması ve ihracat işlemlerinin bitirilmesi gerekiyor. Analizdeki ya da gümrük işlemlerindeki süre kaybı beraberinde ürünün deformasyonunu gündeme getiriyor. Bu deformasyonu ortadan kaldırabilmek için İlçe Tarım Müdürümüz ve Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımızın katkılarıyla bu toplantı düzenlendi. Eksiklikler masaya yatırıldı. Ürünlerimiz daha iyi bir şekilde tüketim noktasına sevk edilecek.”

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Şaban Sarıkaya da sıkıntıların giderilmesi için ihracatçılara yardımcı olacaklarının ifade etti. Sorumluluklarındaki bölgenin geniş olduğunu ifade eden Sarıkaya, analiz işlemlerinde elemanlarının yeterli olmadığını doğruladı. Gelecek dönemde bazı hallerin denetimin başka bölgelere kaydırılmasının gündeme geleceğini belirten Sarıkaya, bu durum gerçekleşirse iş yüklerinin azalacağını da söyledi. Sarıkaya kısa vadeli çözüm olarak denetimlerin sabahın daha erken saatlerine alınmasını gösterdi. Sarıkaya ayrıca evrak alımlarının da hızlandırılması için çalışacaklarının söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)