Sarhoş binalar yıkılmaya başlandı

Muğla'nın Fethiye ilçesinde bulunan ve zeminde meydana gelen kayma nedeniyle eğik durdukları için Sarhoş Binalar olarak adlandırılan binalar yıkılıyor. Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında gerçekleştirilen yıkım sonrasında yerlerine modern binaların yapılacağı öğrenildi.

Sarhoş binalar yıkılmaya başlandı
Sarhoş binalar yıkılmaya başlandı
Bu içerik 2723 kez okundu.
Advert

Dispanser Caddesi’nde yıllardır yatık vaziyette bulunan binalar ilçeye gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmuştu. Kente gelenler tarihi ve turistik yerlerle birlikte bu binaların önünde fotoğraf çektirerek şaşkınlıklarını fotoğraflara yansıtıyordu. 2012 yılında meydana gelen 6.1 şiddetindeki depremi ardından binaların güvenilirliği tartışılmaya başlanmış ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından binalar inceleme altına alınmıştı. Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun Uygulama Yönetmeliği çerçevesinde başlatılan inceleme sonrasında 8 bina hakkında oturulamaz raporu hazırlamıştı. Yapılan inceleme ve değerlendirmeler sonucunda yıkılmaya yüz tutmuş binaların yıkılması ile ilgili bina sahiplerine tebliğ sunuldu. Bina sahipleri parsel bazda kentsel dönüşüm kanunundan da yararlanabilecekleri konusunda kendilerine bilgiler aktarılmasının ardından Dispanser caddesinde bulunan 3 katlı toplan 11 adet bina Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Muğla Çevre Şehircilik  İl Müdürlüğü Alt Yapı Kentsel Dönüşüm Şube Müdürü Fevzi Altınsoy gözetiminde yıkımına başlandı.

İlk etapta Mustafa Ferizcan’a ait olan 3 bina ile başlayan yıkım çalışması kapsamında diğer 8 binanın ise önümüzdeki ay içerisinde yıkılacağı kaydedildi. Yıkım çalışmaları hakkında açıklama yapan Muğla Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü Alt Yapı Kentsel Dönüşüm Şube Müdürü Fevzi Altınsoy, yıkım nedeniyle vatandaşların hak kaybı yaşamadıklarını açıkladı. Çalışmaların 3 aydır devam ettiğine değinen Altınsoy, "Şu anda burada 11 tane bina var. İlk Etapta 3 tane binanın yıkımını gerçekleştireceğiz. Daha sonrasında diğer binaların yıkımına başlanacaktır” dedi.

Fethiye Belediyesi Afet İşleri Müdürü Jeofizik Mühendisi Sadi Çidem de, 2 yıl önce başlanan 6306 sayılı kentsel dönüşüm uygulaması ile Fethiye’de yaklaşık 178 tane parselin dönüşümlerinin yapıldığını belirtti. Sarhoş binalar olarak adlandırılan binaların da Kentsel Dönüşüm kapsamına alındığını belirten Çidem, Dispanser Caddesinde yıkılacak olan toplam 11 tane bina olduğunu hatırlatırken, dönüşüm çalışmalarının peyderpeyi devam edeceğini açıkladı. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)