FTSO Küçük işletmeleri Rusya pazarıyla tanıştıracak

Fethiye ilçesinde bulunan küçük ve orta ölçekli işletmelerin de Rusya'ya ihracat yapabilmesi için çalışmalar başlatıldı. Moskova Fuarına giderek incelemelerde bulunan Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası(FTSO) bu ülkeye süt ürünleri, tahin ve bal ihracatı yapılabileceğini açıkladı.

FTSO Küçük işletmeleri Rusya pazarıyla tanıştıracak
FTSO Küçük işletmeleri Rusya pazarıyla tanıştıracak
Bu içerik 2014 kez okundu.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası tarafından  oluşturulan bir heyet 15- 18 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilen Rusya İş Gezisi'ne katılarak Moskova Gıda Fuarı'nda incelemelerde bulundu. Fethiyeli ihracatçı sayısı ve ihracat miktarının arttırılması amacıyla gerçekleştirilen geziden dönen heyet olumlu izlenimlerle geldi. FTSO Genel Sekreteri Füsun Şahin, bundan sonra yapılacak çalışmalarla Rusya pazarına yapılan ihracatın ciddi oranda artabileceğine dikkat çekti. Rusya pazarının yaş sebze ve meyve konusunda ciddi bir potansiyel olduğunu belirten Şahin, Rusya ve Fethiye arasında sürdürülebilir bir ticaret ortamının oluşturulması halinde tarım sektörünün bölgeye katkısının ciddi oranda artacağını açıkladı. Fethiye'nin Rusya'da gerek ürün kalitesi, gerekse fiyatlarıyla rakipleri karşında rekabet üstünlüğüne sahip olduğunu ifade eden Fisun Şahin, Rusya pazarında yaş sebze ve meyve kadar, alabalık, süt ve süt ürünleri, tahin, bal gibi gıdalarla da söz sahibi olunabileceğine dikkat çekti.

"KÜÇÜK İŞLETMELER RUSYA'YI TAHİN İLE FETHEDEBİLİR"

Şahin, "Fethiye bu pazarı asla ıskalamamalı. Asla görmezden gelmemeli. Biz Moskova Fuarında sürekli ve sürdürülebilir bir şekilde her yıl Fethiye olarak yer almalıyız. Bir sene sonra fuara gidilecekse sektörün katkısı mutlaka alınmalı. Yaş sebze ve meyve pavyonu farklı ama bizim gıda alanında lokum, alabalık, tahin, bal ile diğer pavyonlarda yer almamız, şirketlerimizin yer alması mutlaka gerekli. Rusya pazarında yaş sebze ve meyve alanında büyüme şansımız çok yüksek. Süt ve süt ürünleri ile et ve balıkta da olabilir. Moskova fuarında bu alandaki firmaları da gördük. Özellikle Türk firmaları bu alanda büyük çaba sarf ediyorlar. Et ve et ürünleri konusunda şansımız Arjantin ve Brezilya kadar yüksek değil.  Çünkü o ülkelerin et ve et ürünleri devlet tarafından sübvanse ediliyor" dedi.

"RUSYANIN AB AMBARGOSUNU FIRSATA ÇEVİREBİLİRİZ"

Fethiye'deki işletmeleri bir araya getirecek formüller üzerinde çalışacaklarını belirten Şahin, dış ticaret konusunda bilgi ve deneyim eksikliği yüzünden pazarda söz sahibi olamayan işletmelerin bu handikabından kurtarılmasının gerekli olduğuna işaret etti.  Şahin, Biz Rusya'ya FTSO'nun önderliğinde bir araya gelerek ürünlerimizi güvenli bir şekilde satabiliriz. Fakat buna önderlik edecek mekanizmanın hızla kurulması gerekiyor. Rusya çok büyük bir pazar. Şu anda Rusya'nın özellikle Avrupa Birliğine ambargo uygulaması nedeniyle önümüzde yeni bir fırsat var.  Sürdürülebilir bir ticaretin temellerinin atılması gerekiyor." şeklinde konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompası penis pompası tranzon sex shop trabzon erotik shop sex shop trabzon rize sex shop sex shop rize rize erotik shop artvin sex shop sex shop artvin artvin sex shop gümüşhane sex shop gümüşhane erotik shop sex shop gümüşhane sex shop gümüşhane samsun sex shop sex shop samsun giresun sex shop sex shop giresun sex shop ordu ordu sex shop ordu erotik shop sex shop ordu