Muğla'daki haller kurumsallaştırılacak

Muğla Büyükşehir Belediyesi Hal Daire Başkan Şevket Gülen, Muğla'nın ilçelerinde bulunan sebze ve meyve hallerinin kurumsallaştırılacağını açıkladı. Gülen, bu şekilde kayıt dışılığı önleyerek üretici ve tüketicinin korunacağını söyledi.

Muğla'daki haller kurumsallaştırılacak
Muğla'daki haller kurumsallaştırılacak
Bu içerik 2835 kez okundu.
Advert

Muğla Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Atabey Akgün ve Muğla Büyükşehir Belediye Hal Daire Başkanı Şevket Gülen Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası(FTSO) Başkanı Akif Arıcan’ı ziyaret etti. Fethiye'deki sebze ve meyve hallerinde incelemelerde bulunduklarını söyleyen heyet, bu şekilde eksiklerin giderilmesine yönelik çalışma yapacaklarını anlattı.

MOBİL DENETİM ARAÇLARI GELİYOR

Hallerin giriş ve çıkışlarını daha düzenli hale getirip kontrollerini daha sağlıklı yapmak için de çalışma yapacaklarını belirten Muğla Büyükşehir Belediyesi Hal Daire Başkan Şevket Gülen, bugüne kadar yol denetimleri ve diğer denetim çalışmaları neticesinde  yüzde 80’lerde olan kayıt dışılığı yüzde 40’lara düşürdüklerini açıkladı. Yeni oluşturulacak mobil araç ile bölgedeki yol denetimlerini hızlandıracaklarını ifade eden Gülen, bu bağlamda sivil toplum kuruluşlarından destek istedi.

HALLERDEKİ İŞLETMELERDEN TEMİNAT ALINACAK

Muğla Büyükşehir Belediyesi Hal Daire Başkan Şevket Gülen bölgedeki tüm halleri inceleyip eksik yanlarının geliştirilmesi için neler yapılabileceğini bulmaya çalıştıklarını açıkladı. Gülen, "Hem üretici, hem satıcı, hem komisyoncu daha iyi nasıl bir hizmet sağlar, bunları ortaya çıkarmak istiyoruz. Amacımız hallerimizdeki kaliteyi artırmak. Bunu da sivil toplum kuruluşları ile yapmayı hedeflemekteyiz. Hallerimizde kurumsallaşmaya gideceğiz. Kayıt dışılığı azaltarak,  üreticiyi, tüketiciyi koruyacağız. Hal Yasası’nın tam olarak uygulamaya sokmak için ciddi adımlar attık. Hal Hakem Heyeti’ni oluşturduk. Halde faaliyet gösteren işletmelerden metrekare birim fiyatı üzerinden teminat alınması için çalışmalara başladık. Önümüzdeki ay belediye meclisinde teminat miktarları kesinleşecek ve bu miktardaki teminatları halde faaliyet gösteren tüccarlarımızdan alacağız. Teminat vermeyenler iş yapamayacak. Hal Hakem Heyeti 50 bin TL ye kadar olan alışverişlerde mahkemelere başvurmadan karar verme yetkisine sahip olacak. Bu şekilde hem üretici, hem satıcı, hem de komisyoncu korunmuş olacak." dedi.

MOSKOVA FUARI FETHİYE İÇİN ÖNEMLİ BİR FIRSAT

Ziyarette konuşan CHP'li Meclis Üyesi Atabey Akgün, 15 -18 Eylül tarihlerinde yapılacak Moskova Gıda Fuarı’nda Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nca sektör temsilcileriyle birlikte  bölgenin ve Fethiye’nin tarımsal yönünün Fethiye markası olarak  tanıtılmasından duyduğu mutluluğu paylaştı. Rusya’nın bölgenin en büyük ihracat pazarı olduğunu kaydeden Akgün, bu fuarın hem üreticiler hem de Fethiye’de ihracat yapmak isteyenler için çok iyi bir fırsat olacağını aktardı.

FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Akif Arıcan da Fethiye ‘de tarım gelirlerinin turizm gelirlerinin önünde olduğunu hatırlattığı konuşmasında Moskova Gıda Fuarı'nın Fethiye için tarım alanında iyi bir fırsat olduğuna vurgu yaptı. Bu şekilde ihracatı artırmak istediklerini belirten Arıcan, "Fuara katılarak üyelerimizin pazarı öğrenmelerini, ufuklarını açmayı istiyoruz. Amaç ihracatı canlandırmak. Oda Yönetim Kurulu olarak tarım ve turizm alanında dünyada en etkili iki adet fuara katılım kararı aldık. Tarım alanında Moskova Gıda Fuarı, turizm alanında ise Londra Turizm Fuarı’na Fethiye markası altında stand alarak katılacağız. Hallerdeki standardın yükseltilmesi  hem üreticiyi hem de ihracatçıyı memnun eder ki, bu da kaliteyi artırır.” şeklinde konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)