Babadağ günde 650 uçuşla rekora koşuyor

Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan dünyaca ünlü yamaç paraşütü merkezleri arasında gösterilen Babadağ rekora koşuyor. 8 aylık dönemde 40 bin uçuş yaptığı yamaç paraşütü merkezinde yıl sonu hedefi 95 bin olarak belirlendi.

Babadağ günde 650 uçuşla rekora koşuyor
Babadağ günde 650 uçuşla rekora koşuyor
Bu içerik 1317 kez okundu.
Advert

Fethiye’nin simgesi haline gelen yamaç paraşütü, turizm değerleri sıralamasındaki yerini koruyor. İlçeye tatile gelen turistlerin ilk tercihleri arasında yamaç paraşütü ile Ölüdeniz’i gökyüzünden izlemek geliyor. Öyle ki otellerin yüzde 100 doluluk oranına ulaştığı Ölüdeniz’de bulunan Babadağ yamaç paraşütü pisti en kalabalık günlerini yaşıyor. Babadağ'dan bu yılın 8 aylık döneminde 40 bin 950 uçuş gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde bu sayı 31 bin 675 olarak kayıtlara geçmişti. Günlük ortalama 600 uçuşun gerçekleştiği pistin yıl sonu hedefi ise 95 bin uçuş olarak belirlendi.

Geçen yıla göre single (tekli) uçuş sayısında düşüş yaşandı. Geçen yılın aynı öneminde tekli uçuş yapanların sayısı 8 bin 453 kişi olarak gerçekleşirken bu yıl bu rakam 8 bin 236'da kaldı. Bunda alınan güvenlik önlemleri ve single pilotların henüz tatile çıkmamasının etkili olduğu öğrenildi.

Fethiye Ticaret Ve Sanayi Odası bünyesindeki Fethiye Güç Birliği şirketi tarafından işletilen Babadağ'daki yamaç paraşütü uçuşlarının kışın da devam etmesi için 1200 metre yükseklikteki pistin yapım çalışmaları tamamlandı. Böylece en düşüğü 1700 metre yükseklikte olan ve kışın karla kaplanan pistlere alternatif yeni bir pist oluşturuldu.

Babadağ Hava Sporları ve Rekreasyon Alanı genel koordinatörü Ahmet Sadıç, Babadağ'ın yapılan atlayış sayısında rekor seviyeye ulaştığını açıkladı. Pistten günde ortalama 650 uçuşun gerçekleştirildiğini aktaran Sadıç, yıl sonunda 95 bin rakamına ulaşmanın hiç de zor olmayacağını kaydetti. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)