Yarım milyonluk MELİG projesine başlandı

Meslek lisesi öğrencilerini işsizlikten kurtarmayı hedefleyen, iş piyasasının ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları ile özel sektör arasında işbirliği mekanizmasının kurulmasını amaçlayan Meslek Lisesi İşinin Güvencesi(MELİG) projesini başlatan imzalar atıldı. Türkiye'ye örnek olacak yarım milyonluk projenin finansmanı ise Avrupa Birliği tarafından karşılanıyor.

Yarım milyonluk MELİG projesine başlandı
Yarım milyonluk MELİG projesine başlandı
Bu içerik 2293 kez okundu.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası(FTSO) tarafından hazırlanan, mesleki okullarla sektör temsilcilerini bir araya getirecek proje için AB'den 240 bin 914 Euro destek alınıyor. Proje ile meslek lisesinden mezun olacak öğrencilerin işsiz kalmalarının önüne geçilecek. Mesleki ve teknik eğitim veren okullarla özel sektör arasında bir bağ oluşturulup, onların birbiriyle konuşur olup aynı platformda oturmalarının önünü açacak 12 aylık projenin startı verildi. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hazırlanan MELİG projesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında protokol imzalandı. MELİG Projesinde Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasının proje ortakları ise Fethiye Otelcilik Turizm ve Ticaret Meslek Lisesi ile Fethiye Rehberlik ve Araştırma Merkezi oldu.

 

ÜLKEDE MESLEKİ EĞİTİMİN KALİTESİ YETERLİ DEĞİL

 

FTSO Başkanı Akif Arıcan, üç sene önce oluşturulan birim tarafından hazırlanan 4 projenin kabul edilerek hayata geçtiğini belirterek birimi güçlendirerek daha fazla hibe kredi alarak çeşitli sorunların ortadan kaldırılması için çaba sarf edeceklerini söyledi. Proje ile mesleki eğitim veren okullar ile piyasa arasında bağ kurulacağına işaret eden Arıcan, tüm mesleki eğitim kurumlarının projeye dahil edileceğini açıkladı. Okul yönetimlerinin piyasanın ihtiyacına bakılmaksızın kendi arasında hangi bölümün açılacağına karar verip açtığını hatırlatan Arıcan, okulların özel sektörle bağının olmamasından yakındı. Mesleki ve teknik eğitimin kalitesinin de yeterli olmadığını söyleyen FTSO Başkanı Akif Arıcan, "Çok ciddi altyapı ve ekipman eksikliği var. Ailelerin mesleki ve teknik eğitime yaklaşımı olumlu değil. Hazırlanan projede öncelikle mesleki ve teknik eğitimin hem öğrenme ortamının iyileştirilmesi, hem öğretmenlerin ve müfredatın iyileştirilmesi, hem mesleki ve teknik eğitimin öğrenci açısından daha cazip hale getirilmesi, hem de özel sektör ile okullar arasında işbirliğinin sağlanması için çaba sarf edilecek.” diye konuştu

 

MESLEKİ EĞİTİMİ TİYATRO İLE ANLATACAKLAR

MELİG  proje kapsamında yapılacak çalışmalar hakkında da bilgiler veren Akif Arıcan, şöyle konuştu: “Fethiye Turizm ve Otelcilik Okulunun mutfağına yaklaşık 30 bin Euro’luk demirbaş alınacak. Son sınıf öğrencileri Antalya’da yapılan uluslararası mutfak ve konaklama ekipmanları ihtisas fuarına götürülecek. Öğretmenler de mesleki ve teknik bilgilerinin yenilemesi amacıyla İstanbul’da bulunan mutfak sanatları akademisine götürülecek. Mesleki eğitime dikkat çekmek amacıyla bilboardlarda mesleki eğitim ile ilgili ilanlar, hazırlanan kamu spotları yerel televizyonlar ile sosyal medyada yayınlanacak, köylerde tiyatro oyunları sergilenecek, okullara afişler asılacak, farkındalık çalışması yoğun bir şekilde devam edecek.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)