Kurumlar arası uyuşmazlık ne çalıştırıyor nede emekli ediyor

Fethiye ilçesinde yaşayan Ramazan Kısır, yüzde 80 engelli rağoru olmasına rağmen devlet kurumlarının anlaşmazlığı yüzünden ne emekli olabiliyor nede çalışabiliyor. Sağlık Bakanlığı tarafından verilen rapor doğrultusunda İşkur tarafından çalışmasına izin verilmeyen Kısır, Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından da emekli edilmiyor.

Kurumlar arası uyuşmazlık ne çalıştırıyor nede emekli ediyor
Kurumlar arası uyuşmazlık ne çalıştırıyor nede emekli ediyor
Bu içerik 1469 kez okundu.

Fethiye'nin Bozyer Mahallesi'nde çiftçilik yaparak geçimini sürdüren Ramazan Kısır(30), kronik akciğer rahatsızlığı ve romatizmalaort hastalığı nedeniyle 2012 yılında Fethiye Devlet hastanesi'nde tedavi gördü.Yapılan tedavi sonrasında 11 kişiden oluşan bir heyet Kısır'a yüzde 82 oranında iş göremez raporu hazırladı. Hastalığının tedavisi için her ay 3 bin TL değerinde ilaç almak zorunda kalan Ramazan Kısır, Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvurarak malülen emekli olmak isteğini belirtti.

2014 yılının şubat ayında Kısır'ın isteğine cevap veren SGK Başkanlığı Kısır'ı şaşırtan bir karara imza attı. Fethiye Devlet Hastanesi tarafından verilen raporu görmezden gelen kurum Ramazan Kısır'ın çalışma gücünün yüzde 60'ını kaybetmediği için malul sayılmasına izin vermedi.

Oy birliği ile alınan kararla sarsılan Kısır, ilaç masraflarını karşılayabilmek ve geçimini sağlayabilmek için özürlü kontenjanından bir otelde işe başladı. Yaklaşık 2 hafta işyerinde kalan Ramazan Kısır, otel yönetimi tarafından işten çıkarıldı. Gerekçe olarak ise İşkur tarafından otele gönderilen yazı oldu. İlgili yazı ile Ramazan Kısır'ın yüzde 80 iş göremez olduğu ve çalışmasının mümkün olmayacağı gösterildi.

Kurumlararası anlaşmazlıklar yüzünden ne yapacağını şaşıran Ramazan Kısır, kendisine uzanacak yardım elini bekliyor. Devletin kendisini ne emekli ettiğini nede çalışmasına izin verdiğini söyleyen Kısır,

"Son 10 yıldır sürekli çalıştım. Hastalığım artında tedavi için hastaneye gittim. Bana yüzde 82 iş göremez raporu verdiler. Zaten çalışacak durumda olmadığım için malül emekliliğimi istedim. Elimde raporum olmasına rağmen bana yüzde 60 işgörebilecek sınırı aşmadığımı söylediler. Bunu da sineye çekip 3500 olan sigorta prim gün sayımı doldurmak için yeniden çalışmak için otele başladı. Özürlü kontenjanından girdiğim işime İşkur'dan gönderilen bir yazı ile son verildi. Bu yazıda da benim yüzde 80 işgöremez olduğum ve çalışamayacağım belirtiliyor. Ben her ay 3 bin TL değerinde olan Humre isimli ilacı kullanıyorum. Şuan sigartam olmadığı için bu ilacımı alamıyorum. Ya emekli etsinler yada bıraksınlar sigortamı yaptırayım. Ne yapacağımı şaşırmış haldeyim." dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)