Ölüdeniz'i ölü fiyatına verdiler

Her yıl yaklaşık 8 milyon lira gelir getiren Ölüdeniz ve Belcekız plajlarının, yıllık 2 milyon 690 bin liraya ihale edildiği belirlendi. Sivil toplum kuruluşları imza kampanyaları başlattı.

Ölüdeniz'i ölü fiyatına verdiler
Ölüdeniz'i ölü fiyatına verdiler
Bu içerik 1943 kez okundu.

Daha önce Muğla Valiliği’ne bağlı Muğla El Sanatları (MELSA) şirketi tarafından işletilen Ölüdeniz mahallesinde bulunan Belcekız ve Kumburnu plajları Muğla'nın büyükşehir olmasının ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne devredildi.  Muğla'ya Hizmet Vakfı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı Türkiye Çevre Koruma Vakfı, yüzde 50 ortaklıkla MUÇEV şirketini kurdu. Ardından Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, 28 Mayıs 2014'te imzalanan protokolle buraların kullanım hakkını MUÇEV'e devretti. Yetki devrinden sonra Ölüdeniz ve Belcekız plajlarının ihalesi yapıldı. İhaleyi, yıllık 2 milyon 690 bin lira bedelle 3 yıllığına Aydeniz ve Güneş Yemek ortak girişimi kazandı.

Yaşanan bu gelişmeler Fethiye'deki yerel yöneticiler başta olmak üzere sivil toplum kuruluşları ve turizmcileri ayağa kaldırdı. Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nın çağrısı üzerine bir araya gelen Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası, Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Fethiye Esnaf Kefalet Odası, Fethiye Turizm Otelciler Birliği, Ölüdeniz Turizm Geliştirme Kooperatifi, ilçedeki birçok dernek, kooperatif ve turizmciler ortak eylem gerçekleştirdi. Plajda toplanan eylemciler ölü fiyatına ihale edilen plajların Fethiye'ye iade edilmesini istedi. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)