Kumburnu Melsa'dan alındı mı ?

Yıllarca Muğla İl Özel İdaresi iştiraki olan MESLA Limited Şirketi tarafından işletilen, gelirinin küçük bir bölümünün Fethiye’nin altyapı giderlerine aktarıldığı söylenen Türkiye’nin göz bebeği Ölüdeniz Kumburnu Milli Parkı bugün ihaleye çıkartılıyor.

Kumburnu Melsa'dan alındı mı ?
Kumburnu Melsa'dan alındı mı ?
Bu içerik 4610 kez okundu.

MELSA’dan alınarak MUÇEV’e devredilen işletmeler Muğla Valiliği ile Muğla Büyükşehir Belediyesi arasında dinmeyecek bir gerginliği başlatmış gibi görünüyor. Fethiyelilerin sahip çıkamadığı değerler neredeyse Muğla’daki kurumları karşı karşıya getirdi.

İl Özel İdaresi şirketi iken yıllardır Kumburnu Milli Parkı’nı işleten MELSA’nın Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne geçmeden önce bir protokol ile MUÇEV’e (Muğla Valiliği ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca alelacele kurulan şirket) devredilen Kumburnu Milli Parkı bugün saat 10:00’da ihale edilecek.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, alelacele MELSA’dan alınıp MUÇEV’e devredilen Kumburnu ve diğer işletmeler için mahkemeye gitmeye hazırlanıyor.

Fethiye’nin doğal güzelliklerinden elde edilen gelirler bölgenin maddi imkansızlık nedeniyle çözülemeyen sorunlarına harcanmazken bu ihale ile dışarıya taşınmaya devam ediyor.

Büyükşehir yasasıyla birlikte işlevini kaybeden ve kapanan il özel idare müdürlüğü ve buna bağlı şirketlerin de kapanmasıyla boşta kalan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Özel Çevre Koruma Kurumu yetki alanı içinde olan Ölüdeniz Kumburnu Milli Parkı, Şeyh Mahallesi Koca Mustafa Efendi Caddesi No: 15 Menteşe / Muğla adresinde bulunan Muçev Tur. Tic. Ltd. Şti. tarafından ihale duyurusu yapıldı ve şartname açıklandı. İhalenin bugün (05.06.2014) Şeyh Mahallesi Koca Mustafa Efendi Caddesi No: 15 Menteşe / Muğla

Adresinde bulunan MUÇEV’in merkezinde saat 10.00’da yapılacağı öğrenildi.

Ölüdeniz Lagünü Kumsalı Günübirlik Alanı kiralama şartnamesi ise şöyle:

AMAÇ

Madde 1-Fethiye-Göcek Özel Çevre Koruma Bölgesi sınırları içerisinde Muğla İli, Fethiye İlçesinde bulunan Ölüdeniz Lagünü Kumsalında günübirlik hizmet noktası, şemsiye ve şezlong işletmeciliği işidir.

KAPSAM

Madde 2- Muğla İli, Fethiye İlçesinde bulunan Ölüdeniz Lagünü Kumsalında günübirlik hizmet noktası, şemsiye-şezlong ve cafe – restorant işletmeciliğine ilişkin usul ve esasların düzenlenmesini kapsar. Kiralama süresi 3 yıldır. Alanın giriş kapısı ve otopark işletmeciliği Muçev ‘indir. Bu şartname kapsamında değildir. Bütün imtiyaz ve tasarruf MUÇEV’e aittir.

DAYANAK

Madde 3- 28.05.2014 tarihli Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü ve MUÇEV LTD ŞTİ. arasın da imzalanan protokole dayalıdır.

ŞARTLAR

 1. Alanın kiralama şekli açık arttırma usulü ile yapılacak ve sadece firma yetkilileri katılabileceklerdir.
 1. Firmalar açık artırmaya girmeleri için yazılı olarak, alan için yıllık kira bedelini teklif şeklinde vermeleri gerekmektedir.
 1. Firmalar verdikleri miktara göreaçık artırmayı kazanmaları durumunda İki kira bedeli olarak kesin teminatvereceklerdir. Her yıl teminatlar yenilenecektir. Alan kirası sözleşme tarihi itibariyle başlayacaktır.Kira bedellerini tek seferde her yıl peşin olarak ödemekle yükümlüdürler.
 1. Açık artırmaya girecek firmalar faaliyette bulundukları son iki yıl için Gelir-Gider ve Bilançolarını ayrıca faaliyet raporlarını dosya halinde vermeleri gerekmektedir. (Ayrıca konu ile ilgili iş bitirme belgeleri mevcut ise ilave verebilirler.)

 

 1. Firmalar vermiş oldukları bilgilerin doğrulunu kapsayan yazılı ve imzalı taahhütname vermeleri gerekmektedir. (Noter onaylı olması gerekmemektedir. Firma kaşe ve yetkili imzası yeterlidir.)
 1. Alanın her yıl kira bedeliTEFE, TÜFE ortalaması ve artı %5 olarak artış yapılacaktır.
 1. MUÇEV verilen teklif ve belgelerin gerekli incelemelerini, kontrollerini yapar ve uygun bulmadığı firmaları teklifi yüksek dahi olsa tekliflerini dikkate almayarak açık arttırmadan çıkartabilir. Açık artırmaya katılıp alanın işletmesini alamayan firmaların teklif için verilen diğer belgeler gizlilik esası ile MUÇEV ’in arşivinde kalacaktır. MUÇEV alanın bütün kontrol, denetim ve gözetim yetkisine sahiptir.
 1. MUÇEV LTD ŞTİ. ‘nin yapmış olduğu açık arttırma Kamu İhale Kanuna tabi değildir. İtirazlar sadece MUÇEV ‘e yazılı olarak yapılabilir.
 1. Açık artırma MUÇEV’in merkezinde 05.06.2014 tarihinde saat10.00 da yapılacaktır.
 1. Alanın kullanımı ile ilgili işi alan firmayla yapılacak olan protokolde detaylar yazılacak olup, firma işi başkasına devredemeyecektir. Protokol örneği şartname ekindedir.
 1. Teklifi yüksek veren ancak şartları yerine getiremeyen firmalar dikkate alınmayacak olup teklif miktarına göre yukarıdan aşağıya doğru diğer firmalar değerlendirilecektir.”
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)