Çekirgeler 5 yıllık geleneklerini bozmadı

Seydikemer ilçesinde yaklaşık 500 dönümlük tarım arazisini binlerce çekirge istila etti. Vatandaşlar yürümekte dahi zorlandıkları çekirgelerden kurtulmak için arazilerini ilaçlama yaparken, çekirgeler tarım arazilerine zarar veriyor.

Çekirgeler 5 yıllık geleneklerini bozmadı
Çekirgeler 5 yıllık geleneklerini bozmadı
Bu içerik 1651 kez okundu.
Advert

        Seydikemer'in Dodurga mahallesinde yaşayanlar tarım arazilerini basan çekirgelerin şaşkınlığını yaşıyor. Yaklaşık 500 dönümlük tarım arazilerini istila eden çekirgeler mahallelilere zor anlar yaşatıyor. Bölgede yeşil ot bırakmayan çekirgeler, ormanlık alandaki ağaçlarda da etkili oluyor. 5 yıldır hep aynı dönemde bölgede görülen çekirgeler, köylülerin tarım yapmasını da engelliyor. 

        Tarlalarında yürümekte bile zorlanan köylüler durumu Fethiye İlçe Tarım Müdürlüğü yetkililerine bildirdi. Bölgede inceleme yapan ekipler, çekirgeleri bölgeden uzaklaştırmak için ilk önlem olarak bölgede ilaçlama çalışması başlattı. Ancak tulumbayla yapılan ilaçlama tüm ovaya yayılan çekirgeleri yok etmeye yetmiyor.

 Dodurga mahallesi sakinleri de çekirgelerin tarım arazilerini perişan ettiğini belirterek, yetkililerden konuya çözüm bulmalarını istiyor. Çekirgelerin önüne gelen tüm yeşilliği yok ettiğini iddia eden köylüler, hayvanları otlatacak yeşillik bile bulamamaktan dert yanıyor.


    Dodurga Mahalle muhtarı Rasih Mete, çekirge istilası nedeniyle 5 yıldır bölgede ekim yapamadıklarını söyledi. 500 dönümlük alanda etkili olan çekirgelerin evlerine gelmesinden endişe ettiklerini kaydeden Mete, bunu önlemek için ilaçlama çalışmalarına başladıklarını açıkladı. Mete, "Normalde bu alana arpa ve buğday ekimi yapılırdı ancak şimdi adım attığınız yerden çekirge zıplıyor. 10 gün önce çekirgelerin alanı işgal ettiğini öğrendik. Sanırım çekirgeler dağılmadan yumurtalarını buraya bırakıyor ve her geçen yıl sayıları artarak alanı işgal ediyor." dedi.
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)