14 saat ağaçta mahsur kaldı

Ölüdeniz Babadağ‘dan yamaç paraşütüyle atladıktan sonra 200 metrelik uçuruma düşmek üzereyken paraşütü şans eseri 25 metrelik ağaca takılı kalan Kuveytli Emad Alemadi, AKUT tarafından kurtarıldı. Geceyi ağaçta asılı geçiren Alemadi 14 saat saat sonra kurtarılabildi.

14 saat ağaçta mahsur kaldı
14 saat ağaçta mahsur kaldı
Bu içerik 1390 kez okundu.
Advert

Babadağ‘ın 1700 metrelik pistinden saat 16.00 sıralarında single (tekli) atlayış yapan 47 yaşındaki EmadAlemadi, kısa süre sonra havanın aşırı bulutlu olması nedeniyle yönünü kaybetti. Belceğiz Plajı’na inmesi gereken pilot, Babadağ‘ın güneydoğusuna inişe geçtiği sırada 1500 rakımda, saat 17.00 sıralarında yaklaşık 25 metrelik ardıç ağacının dallarına takıldı. 200 metrelik uçurumun kıyısındaki tek ağaca şans eseri asılı kalarak ölümden kurtulan EmadAlemadi, burada mahsur kaldı.

GECE BOYUNCA AĞAÇTA KALDI

Belceğiz Plajı’nda EmadAlemadi’nin inmesini bekleyen arkadaşları, durumu kurtarma ekipleri ve paraşüt pilotlarına bildirdi. Bölgeyi havadan tarayan pilotlar, Kuveytli turistten iz bulamadı. Havanın kararmasıyla çalışmalara ara verildi. Düşme tehlikesi nedeniyle hareket etmeyen ve yanında cep telefonu bulunmadığı için yardım da isteyemeyen turist, geceyi ağaca asılı geçirdi.

Mustafa Eren sorumluluğundaki UMKE ekibiyle Ersin Gür sorumluluğundaki AKUT ekibi de güçlükle sarp kayalıklardan geçerek Kuveytli paraşütçüye ulaştılar. UMKE sorumlusuMustafa Eren, EmadAlemadı’yı aşağıya indirdi. Felç rahatsızlığı da geçirmiş EmadAlemadı sedyeye yatırıldı. AKUT ve UMKE ekibi ilk müdahalenin ardından sedyeyle zaman zamanda kendi isteği üzerine Kuveytli kucakta taşındı. AKUT’un kurduğu istasyonlarda sarp ve dik kayalıklardan halatlarla yukarı çekilen Paraşütçü Babadağ‘ın bin 700 metrelik pistine çıkartıldı.

Ambulansa alınan paraşütçü Fethiye Devlet Hastanesine kaldırılıp tedavi altına alınırken vücudunda herhangi bir kırık olmadığı belirlendi. Kuveytli paraşütçü EmadAlemadı, sisli havada uçuşa geçtiğini ağaca çarptığını sabaha kadar beklediğini söyledi. 3 yıl kadar önce İngiliz atından düştüğünü 9 ay yoğun bakımda kaldığını doktorların felçli kısmının iyileşmesi için yamaç paraşütü sporuna devam etmesini istediklerini bu yüzden uçmayı sürdürdüğünü belirten Alemadı, yine uçmak için Babadağ‘a çıkacağını söyledi. 13 yıldır uçtuğunu da söyleyen Kuveytli paraşütçü kendisini kurtarmaya gelen ekiplere teşekkür etti.

Paraşüt firması sahibi Murat Tüzer, UMKE ve AKUT’tan yardım istediklerini önce kendisinin paraşütle gökyüzünden Kuveytliyi aradığını bulamadığını yerini Sabah tespit ettiklerini yerine ulaştıklarında 14 saat ardıç ağacında harneste asılı vaziyette beklediğini ağaçtan yere inmesinin mümkün olmadığını bunu deneseydi 50 metre aşağıya yuvarlanıp parçalanabileceğini söyleyerek, Çok şanslı biriymiş. Bu ağaç olmasa kesin ölürdü” dedi.

UMKE sorumlusu Mustafa Eren ve AKUT birim sorumlusu Ersin Gür de, ağaçta asılı kalan paraşütçüye sabah saatlerinde gelen ihbar üzerine ulaştıklarını yaklaşık 100 metre istasyon kurarak kurtardıklarını söylediler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MSKÜ rektörlüğüne Prof. Dr. Çiçek atandı
MSKÜ rektörlüğüne Prof. Dr. Çiçek atandı
Tekne ve yatlarda çalışacaklar artık eğitim almak zorunda
Tekne ve yatlarda çalışacaklar artık eğitim almak zorunda