Türkiye’nin ilk plaj kütüphanesi Ölüdeniz'de açıldı

Türkiye'de ilk plaj kütüphanesi, Muğla'nın Fethiye ilçesindeki Ölüdeniz Kumburnu Tabiat Parkı Plajı'nda açıldı.

Türkiye’nin ilk plaj kütüphanesi Ölüdeniz'de açıldı
Türkiye’nin ilk plaj kütüphanesi Ölüdeniz'de açıldı
Bu içerik 1724 kez okundu.

Yerli ve yabancı turistlere ücretsiz kitapların sunulduğu kütüphanede Türkçe, İngilizce, Almanca, Rusça ve Hollandaca dillerinde kültür, turizm, tanıtım ve çocuk kitapları bulunuyor.

Kütüphanenin açılışını Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, Belediye Başkanı Behçet Saatcı ve Muğla El Sanatları İşletmesi (MELSA) Fethiye Şubeler Koordinatörü Muhammet Serttaş birlikte yaptı.

 Burada konuşan Vali Güvençer, Ölüdeniz'in sadece Fethiye ve Muğla'nın değil, dünyanın bir turizm merkezi olduğuna dikkati çekti.

Kütüphanedeki kitaplardan plajdaki yerli ve yabancı turistlerin ücretsiz faydalanacağını belirterek, "Bugüne kadar birçok açılışa katıldım ama ilk kez bir plaj kütüphanesi açtım. Kütüphanedeki kitaplardan, plajdaki yerli ve yabancı turistlerin ücretsiz şekilde yararlanacak olmaları son derece güzel düşünülmüş. Bu uygulamayı düşünüp hayata geçirenleri kutluyorum." dedi. Koordinatör Serttaş ise haftalık toplantılarında fikir olarak çıkan plaj kütüphanesini açtıkları için mutlu olduklarını belirtti.

 

Türkiye'de ilk olduğunun altını çizerek, "Plaja gelen turistlerimiz, zaten ellerinde kitaplarıyla gelip burada okuyorlardı. Turistlere yine kitap konusunda yardımcı olacağız. Kütüphanemizin içerisinde Türkçe, İngilizce, Almanca, Rusça ve Hollandaca dillerinde kültür, turizm, tanıtım ve çocuk kitaplarından oluşan kitaplarımız bulunmaktadır. Kitaplar, plajımıza gelen misafirlerimizin kullanımına ücretsiz sunuluyor. Misafirlerimiz, kitapları kütüphane çevresindeki banklarda veya plajın herhangi bir noktasında okuyabilecek, giderken kütüphaneye teslim edecekler. Millet olarak okumayı fazla sevmediğimiz için kendi vatandaşlarımıza yönelik çocuk kitapları, bazı dünya klasikleri, ülkemiz ve ilçemizi tanıtan kitaplarla insanlara faydalı olmak istiyoruz. İlerleyen zamanlarda bunu daha da genişleteceğiz." diye konuştu.

Serttaş, vatandaşların hiçbir ücret ödemeden kütüphaneden istedikleri kitabı alabileceğini, kütüphanelerini daha da zenginleştirmek için kitap hediye etmek isteyenlerden destek beklediklerini kaydetti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)